Це народне свято відзначають щороку в той самий день, а називається воно Агафія Корівниця. У православ'ї шанують Агафію Панормську або як ще називають Палермську.
Також було прийнято поминати предків, які вже померли і дуже боялися, щоб корови не померли голодною смертю. Тому в дня було ще кілька назв: "Голодуха", "Скотниця", "Корова смерть".
Саму мученицю Агафі вважали покровителькою худоби, ніби вона допомагає вберегти корів. У теплу пору року при великій кількості їжі та корму не потрібний був захист коровам, але ось під кінець зими сіна вже не вистачало, корови втрачали сили і худнули. При такому харчуванні вони не тільки не давали достатньо молока, а й були сильніше схильні до захворювань.
А відмінок від цього голоду пов'язували з появою злого духу Коров'я смерть. Вважалося, що це страшна баба, яка має руки-граблі або просто стара в білому одязі. І вірили, що саме вона ходить селом і вбиває корів. Але могла Коров'я смерть стати і чорною твариною, ходити в самому череді і заражати худобу. За повір'ям її можна було занести до села з товарами, бо інакше не міг злий дух потрапити туди.
Магнітні бурі у лютому: стережіться цих днів
Пенсія, соцвиплати та зарплати: хто може очікувати на надбавку в лютому
Клієнтам буде непереливки: ПриватБанк змінює умови кредитних карток – платити доведеться більше
Пенсіонерам підняли виплати на 600 гривень: яку категорію внесли до списку
Щоб уникнути цього, жінки виходили з розпущеним волоссям, одягали білі сорочки і впрягалися в соху. Борознили хрести на перехрестях, а потім навколо села, змішували сніг із землею. Саму соху мала везти або дівчина, або вдова, інші жінки шуміли і гриміли, чим могли. Одна навіть їхала на помелі. Інші носили віники без листя для лазні та горщики з вуглинками. Наприкінці цього дивного обряду вбивали чорного півня та закопували у землю.
Однак треба зробити цього дня зовсім інше, адже навряд чи хтось зараз проводитиме подібний обряд. Згадайте померлих родичів або просто знайомих, які були вам дорогі. Потрібно помолитися за їхні душі. Особливо це стосується тих, хто помер насильницькою смертю. Також є повір'я, що якщо сьогодні освятити хліб, то він потім вгамовуватиме вогонь. Його зберігали спеціально до можливої пожежі, а потім кидали у полум'я. Робили це, бо вірили, що Агафія також може захистити від вогню.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 5 лютого, як і будь-якого іншого дня, церква не схвалює лайку, брехню, лихослів'я, плітки, ганьбить жадібність, заздрість, помста і розпач. Не можна ображати будь-кого, особливо тварин.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: відмовляти у допомозі жебракам та безпритульним – інакше можна опинитися на їхньому місці.
Нагадаємо, що перша допомога при пристріті: як розпізнати та нейтралізувати негативний вплив.
Раніше ми повідомляли про сильний захист для кожного: молитва до Пресвятої Богородиці перед іконою "Збавителька від бід".