Жити в селі - не означає будувати що хочеш і як хочеш. Багато власників приватних будинків навіть не здогадуються: зведення третього поверху без дозволу — це серйозне порушення державних будівельних норм. А за це передбачені штрафи, які можуть сягати майже мільйона гривень.
Як повідомили у Держінспекції архітектури та містобудування України, у сільській місцевості приватне житлове будівництво має чіткі рамки. Приватний будинок садибного типу може мати не більше двох поверхів. При цьому допускається облаштована мансарда — як окремий житловий простір під дахом.
Але якщо власник вирішує звести третій поверх без відповідного дозволу, це вже вважається порушенням. У такому разі йому загрожує штраф у розмірі від 8 500 до 908 400 гривень — ще на етапі будівництва.
А якщо дозвіл був, але в процесі зафіксували інші порушення державних будівельних норм (ДБН), то навіть у такому випадку можливий штраф від 850 гривень.
Гороскоп на сьогодні 17 липня: фінанси Тельців, переживання Раків та перешкоди Козерогів
Гроші знайдуть на іншій карті: як з 1 серпня зміниться безготівкова оплата для всіх українців
Пенсійний фонд виплачуватиме 2100 грн щомісяця: хто отримає допомогу
Торкнеться клієнтів усіх банків: в Україні з 1 серпня нові правила розрахунку карткою
Йдеться не лише про поверховість. У сільських районах також діють норми щодо відстані від межі ділянки, пожежної безпеки, висоти споруд, розміщення септиків, господарських будівель тощо. Їх також потрібно дотримуватися.
Однак саме третій поверх часто стає причиною скарг і перевірок. У деяких випадках забудовників можуть змусити не просто сплатити штраф, а й узаконити зміну проекту або навіть знести самовільно добудовану частину.
Фахівці наголошують: перед початком будь-якого капітального будівництва, навіть у селі, потрібно звертатися до органів місцевого самоврядування, а також зареєструвати будівництво в електронній системі ЄДЕССБ (Єдина державна електронна система у сфері будівництва).
Також потрібно перевірити зонування ділянки та її призначення за кадастровою картою. Навіть якщо ділянка приватна, але зведення третього поверху на ній суперечить нормам — це вже адміністративне порушення.
Нагадаємо, у 2023–2024 роках в Україні посилили контроль за самобудами, особливо в передмістях великих міст і в зонах, де планується модернізація інфраструктури. Звертають увагу і на сільські громади, де забудова часто відбувається без проєктної документації.
Нагадаємо, земельна ділянка у власність: хто може отримати безкоштовно
Раніше ми повідомляли, що гроші прийдуть окремо від пенсії: українці можуть отримати допомогу, про яку мало хто знає - інструкція
Також, нові функції у застосунках, відстрочки та виплати військовим: які зміни чекають на українців у липні