Запровадження ринкових тарифів на газ та електроенергію для українців – одна з ключових вимог Міжнародного валютного фонду до української влади. Проте експерти в один голос стверджують: говорити про "ринок" в українських умовах – абсурд.
Зокрема, відомий фахівець у комунальній сфері Олег Попенко заявив, що Україна перебуває не в умовах вільної конкуренції, а в полоні тотальної монополії.
За словами Попенка, 95% газового сектору повністю контролює НАК "Нафтогаз". Від видобутку – через «Укрнафту», «Укргазвидобування» – до транспортування і постачання. "Це не ринок – це супермонополія", – наголошує експерт. Імпорт газу теж переважно в руках «Нафтогазу», а на регіональному рівні розподілом займаються облгази, що належать тій же структурі.
Подібна ситуація – і в секторі електроенергії. 60% контролює держкомпанія «Енергоатом», ще понад половину обленерго – в руках приватної групи. Попенко зазначає: «реальна вартість електроенергії – 4,32 грн/кВт – з урахуванням прибутку, але тариф хочуть підвищувати».
Гороскоп на сьогодні 10 липня: обережно з фінансами та уважніше до потреб – прогноз для всіх знаків Зодіаку
На руки не дадуть, але можна отоварити: пенсіонери отримають додаткову тисячу гривень – на що дозволять витратити
Пенсіонери працюватимуть, доки ноги ведуть: в уряді задумали нововведення
Пенсію можна збільшити в рази навіть без додаткового стажу: українцям підказали лайфхак
Експерт також звертає увагу, що ціна на газ в Європі або США коливається значно нижче українських «ринкових» розцінок. Наприклад, у США ціна може бути і 20, і 50 доларів за тисячу кубів. Тож за логікою справжнього ринку – газ для українців мав би коштувати не 8, а 4 гривні за кубометр.
Не менш обурливим, за словами Попенка, є утримання самої структури «Нафтогазу»: «650 працівників – 9 мільярдів гривень витрат щороку. І це лише на офіс і зарплати».
«Уряд говорить про ринкові тарифи, але це маніпуляція. У нас немає ринку – є централізована монополія з надвисокими витратами, яку змушують оплачувати звичайні українці», – підсумував експерт.
Нагадаємо, платіжки розорять: ціни на газ раптово виросли
Раніше ми розповідали, що заначка піде на комуналку: до платіжки за газ додасться майже 2000 грн
Також, зміни у рахунках: деяким українцям загрожує додатковий комунальний платіж