Найбільше виграють військові та бізнес. З’явилася можливість відкривати рахунки за спрощеною процедурою, фінансувати закордонні філії, а також платити більше за кордоном картками. Але є і нові заборони. Що це означає для простих українців і підприємців.
Що змінилося з 10 травня: головне
Національний банк України з 1 травня почав реалізовувати стимулюючу валютну лібералізацію, а з 10 травня діють вже нові правила. Це означає: частину валютних обмежень пом’якшили, щоб підтримати економіку, але окремі моменти — навпаки, посилили.
“Мета — залучити більше іноземного капіталу в Україну. Ми даємо бізнесу більше свободи там, де це не загрожує стабільності”, — пояснюють у Нацбанку.
Що дозволили: нові можливості для бізнесу та військових
1. Бізнес може більше:
Банки "перекриють кисень": нові правила грошових переказів з червня
Українцям за кордоном встановили нові правила: військовий облік, ТЦК, паспорти
Непридатні українці масово "втрачають" інвалідність: кого мобілізують через технічний збій
Тиха отрута в склянці води: Дмитро Заруба з Держекоінспекції пояснив, чому колодязна вода може бути смертельно небезпечною
- Підприємства отримали дозвіл проводити окремі валютні операції понад ліміти, якщо ці гроші залучені як іноземні інвестиції в статутний капітал (починаючи з 12 травня).
- Розширено можливості для фінансування закордонних філій українських компаній.
- Дозволені платежі, пов’язані зі судовими процесами проти нерезидентів, які порушили контракти.
- Підвищено ліміти на розрахунки за кордоном корпоративними картками.
- Дозволені операції “форвард” — валютні операції з фіксацією курсу наперед.
2. Пільги для військових:
Тепер військовослужбовці можуть відкривати будь-які банківські рахунки за спрощеною процедурою — не лише поточні для виплат, а й, наприклад, депозитні чи валютні.
3. Спрощено оплату державних послуг за кордоном:
Дозволено напряму платити консульські збори на рахунки українських представництв за кордоном.
Що посилили: нові обмеження та заборони
- Банкам заборонено закривати валютний нагляд за імпортними операціями, якщо нерезидент повернув кошти не у валюті, а в гривні — через рахунки в іноземних банках.
- Щомісячний ліміт у 500 тисяч гривень на оплату картками за кордоном тепер поширюється і на рахунки в іноземній валюті (якщо карта відкрита в українському банку). Це стосується окремих видів послуг — наприклад, освіти або медичних витрат.
Для чого це все: нові правила у складний час
На фоні війни та економічної нестабільності НБУ балансує між двома завданнями:
- підтримати підприємництво та залучити інвестиції,
- не допустити відтоку валюти з країни.
Тому одні сфери — спрощують, інші — контролюють жорсткіше. Для людей це означає більше можливостей, але водночас потрібно уважніше стежити за лімітами і новими правилами.