У травні 2025 року в Україні продовжено воєнний стан до 6 серпня, а разом з ним і загальну мобілізацію. Чоловіки віком від 18 до 60 років можуть бути призвані до лав Збройних Сил України, якщо не мають підстав для отримання відстрочки. Водночас існують певні винятки, які дозволяють військовозобов'язаним перетинати кордон, але це не є безумовною нормою, повідомляє УНІАН.
Загальна мобілізація торкнеться чоловіків віком від 25 до 60 років. Однак військовозобов’язаними є й юнаки, яким виповнилося 18 років, адже вони також повинні ставати на військовий облік та проходити військово-лікарську комісію (ВЛК). Особливу увагу у військових органах приділяють призову осіб з бойовим досвідом та спеціалістів — артилеристів, штурмовиків, саперів і операторів дронів.
Мобілізація після 50 років проводиться за стандартними умовами, і, за словами комбатів, чимало таких осіб уже сьогодні служать у лавах ЗСУ, багато з них перебувають на передовій, а не в штабах.
Не всі військовозобов'язані підпадають під мобілізацію. До основних категорій, які не підлягають призову, належать:
Вода, газ, світло та навіть вивіз сміття: українцям дозволили заощадити на комуналці 50%
Вічність ухилянтів шукати не будуть: які встановлені обмеження розшуку від ТЦК
"Ощадбанк" попередив клієнтів: хто втратить доступ до своїх рахунків
До 3000 гривень на картку ПриватБанку: хто з українців отримає виплату
-
Особам з інвалідністю 1, 2 або 3 групи.
-
Людям, які визнані непридатними до служби за висновком ВЛК.
-
Чоловікам старше 60 років.
-
Тим, хто доглядає за непрацездатними родичами або має на вихованні троє чи більше дітей.
-
Студентам денних форм навчання, аспірантам.
-
Людям, засудженим за тяжкі злочини (наприклад, умисне вбивство).
-
Особам, чиї близькі родичі загинули чи пропали безвісти на війні.
Співробітник ТЦК. Фото: скрін youtube
Є кілька підстав для отримання відстрочки, серед яких:
-
Сімейні обставини: наявність трьох чи більше дітей, самостійне виховання дитини, догляд за людиною з інвалідністю або тяжкою хворобою.
-
Стан здоров’я: наявність інвалідності або непридатність до служби.
-
Здобування першої вищої освіти.
-
Службова необхідність: якщо людина працює на підприємстві, яке є критично важливим для економіки країни.
Щоб отримати відстрочку, необхідно зібрати відповідні документи, що підтверджують підстави, і подати заяву до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі потреби можна оскаржити відмову через вищі органи ТЦК або в суді.
Якщо при наявності відстрочки особу мобілізували, необхідно надати підтверджуючі документи і заяву про наявність відстрочки. Якщо це сталося після прибуття до військової частини, можна подати заяву через чергового та додати копії документів до неї. Якщо ситуація не вирішується, можна ініціювати перевірку дій працівників ТЦК та оскаржити мобілізацію в суді.
Якщо вже є актуальний висновок ВЛК, повторне проходження комісії не потрібне. Однак інколи ТЦК може вимагати повторного проходження ВЛК, якщо є сумніви в дійсності чи актуальності висновку.
Нагадаємо, виїзд за кордон під час мобілізації: кому з чоловіків дозволять покинути країну
Раніше ми розповідали, що надії на "швидкий мир" тануть: військовий пояснив, хто насправді може зупинити війну в Україні
Також, родинам військових готують важливу підтримку: що передбачає нововведення