В Україні зростає популярність онлайн-продажів, і дедалі більше людей починають продавати свої вживані речі через платформи на кшталт OLX, Prom, а також соціальні мережі. Проте не всі знають, коли такі продажі можуть стати проблемою для податкової служби. Українці повинні знати кілька важливих нюансів, щоб уникнути неприємних наслідків.

Згідно з чинним законодавством, продаж особистих речей без оформлення як фізична особа-підприємець (ФОП) дозволяється, якщо такі операції не носять системного характеру. Йдеться про одноразові продажі старих речей, таких як техніка, меблі чи книги. Головне — щоб не було регулярності в продажах, адже одна або дві операції на рік не потягнуть на комерційну діяльність.

Інтернет-покупки. Фото: Youtube

Із законом це не суперечить, поки продажі не стають частиною щоденної діяльності. Проте є кілька важливих умов, на які слід звертати увагу.

Продавати товари, отримані безпосередньо для перепродажу або хендмейд-продукцію без реєстрації ФОП може бути ризиковано. Якщо ви регулярно продаєте нові або однотипні товари, податкова служба може розцінити таку діяльність як підприємницьку і притягнути до відповідальності.

Популярні новини зараз

Гороскоп на сьогодні, 1 травня: кому зірки обіцяють випробування у середу, а на кого чекає удача

Гороскоп на травень-2025 для всіх знаків Зодіаку: загострення Дів, важливий крок Стрільців та ризики Тельців

"Ощадбанк" вийшов на новий рівень: видає клієнтам у борг їхні особисті кошти

Травневі пенсії: хто отримає збільшені виплати

Показати ще

Податкова служба звертає увагу на частоту та характер продажів, а також на походження товару. Якщо ви продаєте речі, які спеціально куплені для перепродажу, це вже може бути визнано комерційною діяльністю.

Якщо ваша діяльність буде визнана підприємницькою без реєстрації ФОП, це може призвести до значних фінансових санкцій. Податок на доходи фізичних осіб складає 18%, військовий збір — 1,5%. Крім того, у разі визнання діяльності господарською, на вас чекає ще й єдиний соціальний внесок — 22%.

Інтернет-покупки // pixabay.com

Штрафи за ведення бізнесу без реєстрації ФОП варіюються від 17 до 34 тисяч гривень, а при повторному порушенні можуть сягати 85 тисяч гривень. Крім того, можуть накладатися штрафи за відсутність податкового обліку — 340 гривень, конфіскація товарів або навіть передача справи до Бюро економічної безпеки.

Податкова служба активно моніторить онлайн-платформи, такі як OLX, Prom, а також популярні служби доставки, зокрема Нова Пошта, через які проходять транзакції. Вони мають фіскальні інструменти для передачі даних, включаючи суми угод, персональні дані покупців та частоту продажів.

Також податкова може контролювати сторінки блогерів у соціальних мережах, особливо якщо йдеться про бізнес з великими оборотами. Але не варто думати, що податкова слідкує за кожним дрібним продажем — у пріоритеті знаходяться великі угоди.

Нагадаємо, податки з'їдають майже третину зарплати: скільки забирає держава у 2025 році

Раніше ми розповідали про 5%, 18% та військовий збір: як не влетіти на податки при продажі авто

Також, податкова буде моніторити банківськи рахунки та сейфи українців: про що дізнаються