Попри рішення Суду Європейського Союзу та власного Верховного адміністративного суду, Чехія продовжує відмовляти українцям у тимчасовому захисті, якщо вони раніше подавали заяву або отримували цей статус в інших країнах ЄС.
Про це повідомляє чеське видання Blesk.cz. За даними представниці чеської організації OPU Станіслави Сладекової, українцям, які звертаються за тимчасовим захистом, часто відмовляють без офіційної реєстрації заяви та без надання письмового рішення. Через це неможливо оскаржити дії чиновників у судовому порядку.
Найчастіше відмовляють тим українцям, які вже подавали заяву або отримували статус тимчасового захисту в іншій країні Євросоюзу, але згодом переїхали до Чехії.
У лютому 2024 року Суд Європейського Союзу постановив, що держава-член ЄС не має права автоматично відмовляти українцям у тимчасовому захисті на підставі того, що вони подали заяву в іншій країні. Такі дії суперечать законодавству ЄС і порушують право людей на захист.
Великий, та марний: мексиканець із рекордним "органом" залишився без роботи, ще й на "джуджун" ніхто не дивиться
ТЦК не зглянеться на вік і хвороби: чоловікам 50+ масово готують повістки - куди відправлять
Пенсіонерам виплатять винагороду за вік: скільки докинуть до пенсії
Мобілізація чоловіків предпенсійного віку: що роблять ТЦК з чоловіками 50+
У квітні 2025 року Верховний адміністративний суд Чехії також визнав, що пункти c) та d) статті 5 закону Lex Ukrajina суперечать європейському праву. Суд постановив, що Чехія зобов'язана дозволити перебування тим українцям, які втратили тимчасовий захист в іншій країні або офіційно від нього відмовилися.
Попри рішення судів, у практиці реєстраційних центрів, таких як KACPU в Брно, продовжують діяти старі правила. Працівники центрів визнають, що знають про судові постанови, але стверджують, що змушені діяти за інструкціями керівництва.
Це призводить до ситуації, коли українці не можуть легально перебувати на території Чехії, не мають доступу до ринку праці, медичного страхування та соціальної допомоги. Також вони втрачають можливість легального перебування в межах безвізового режиму й автоматично переходять у статус нелегальних мігрантів.
Відмова у тимчасовому захисті створює серйозні ризики:
-
неможливість офіційного працевлаштування;
-
відсутність доступу до медичних та соціальних послуг;
-
ризик отримання статусу нелегального мігранта;
-
витрати часу, коштів і нервів на судові позови.
Позови до суду є можливістю захистити свої права, але вимагають значних ресурсів.
Українці, які перебувають у Чехії на підставі тимчасового захисту понад два роки, можуть подавати документи на отримання посвідки на проживання. Це дає можливість закріпити своє правове становище й уникнути подальших труднощів з легалізацією.
Нагадаємо, українцям роздадуть майже по 11 тисяч гривень: хто у списках на виплати
Раніше ми розповідали, що українських біженців чекають жорсткі перевірки в Німеччині: кого позбавлять виплат
Також, соціальні виплати, конкуренція та мало вдячності: поляки цькують українських біженців у соцмережах