Раніше у Міністерстві охорони здоров'я анонсували зміни у цінах ліків по всій країні. План був начебто гарний – втрутитися у ринок та знизити ціни. Але насправді все пішло не за сценарієм.
Про це розповів економічний оглядач Сергій Лямець на своїй сторінці Facebook.
З 14 лютого уряд заборонив аптекам отримувати гроші від виробників ліків за рекламу. Раніше фармкомпанії платили аптекам, щоб їх препарати ставили на визначні місця або частіше пропонували покупцям – це називалося маркетинговими платежами.
Ці машини краще не чіпати: патрульні зізналися, які авто бояться зупиняти
Пенсіонерів обкладуть податками: у кого держава забиратиме частину виплат
Українцям перерахували субсидії: як дізнатись новий розмір виплат
Пенсіонери втратять надбавки: кого торкнеться у першу чергу
Тепер такі виплати повністю заборонили – не лише для 100 "важливих" препаратів зі списку МОЗ, а загалом для всіх ліків.
"Лише комбінат "Дарниця" мав маркетингові угоди з приблизно 70 компаніями на суму 1,3 млрд грн", – розповіла представниця фармацевтичної компанії "Дарниця" Катерина Загорій.
За рахунок цих грошей аптеки могли тримати адекватні ціни, платити зарплати, оренду та навіть робити знижки. Нині ж ці гроші залишилися у виробників, а аптеки – без частини доходу. Щоб не втекти в мінус, аптеки почали підвищувати ціни на інші ліки.
Загорій розповіла, що в Україні багато аптек – понад 18 000, що вдвічі більше, ніж у Німеччині, якщо порівнювати за чисельністю населення. Під час війни великі мережі продовжували зростати, і, на її думку, це дозволяло їм отримувати більше грошей від виробників.
Але тут не все так однозначно.
Дослідження Proxima Research показало, що маркетингові виплати не були критичними: у найкращі часи – максимум 11% від доходів, а 2022 року ця цифра впала до всього 4%. Тобто аптеки не купалися у грошах.
Але Катерина навела інші цифри: "У ціні будь-якого лікарського препарату до 1 березня 22-23% становив маркетинг – це те, що ми платили аптеці за право бути на полиці".
Кому вірити? "Знову ж таки питання до МОЗ", – каже Сергій Лямець.
"Відкритим залишається питання: як вийшло це "чудесне непорозуміння". Але факт залишається фактом: людей ошукали. Ціни зросли, аптеки втратили доходи, а фармзаводи тихо поділили додаткові прибутки. Власне, я не вірю, що таке могло статися без участі чиновників МОЗ.
Тож ціни впали чи ні?
Ціни реально знизилися лише на 100 позицій зі списку МОЗ – це приблизно 5% від усього ринку ліків. На інші препарати ціни або залишилися незмінними, або зросли. У такому разі виникла реальна загроза: особливо у прифронтових зонах аптеки можуть почати закриватися, бо просто не витягують.
Нагадаємо, доллар падає, євро зростає: куди вигідно вкладати гроші в умовах валютних коливань
Раніше ми писали дитячі виплати у 2025 році: сім'ям роздадуть по 11 000 гривень – хто у списку
Крім того, Знай.ua повідомляв, українські 10 копійок можна продати за 42 000 гривень: як виглядає особлива монета