Вербна неділя – одне з найбільш значущих свят у православ'ї, яке відзначається за тиждень до Великодня.

Цей день наповнений світлими традиціями, глибокою символікою та низкою звичаїв, які передаються з покоління до покоління. Звідки бере початок це свято, чому саме верба стала його символом і чого не варто робити цього дня – знаємося разом.

Вербна неділя, фото: УНІАН

Історія та сенс свята

На Заході цей день відомий як Пальмова неділя, а у православній традиції його називають Вербним. Однак офіційна назва – Вхід Господній до Єрусалиму.

Згідно з біблійними подіями, цього дня Ісус Христос в'їхав до Єрусалиму верхи на ослі. Люди зустрічали Його з радістю, встилаючи дорогу пальмовими гілками, як знак поваги та визнання. Однак їхні надії на земне визволення виявилися помилковими – Христос прийшов врятувати людей духовно, а не звільнити від римського панування.

Популярні новини зараз

Військові квитки старого зразка: що буде, якщо не замінити

Українці не можуть розрахуватись у магазинах: ПриватБанк почав блокувати платежі

З 1 травня на заправках буде нове паливо: у баки заливатимуть дивну "бовтанку"

Картки перестануть працювати: "Ощадбанк" терміново попередив клієнтів

Показати ще

У православній традиції пальмові гілки замінили на вербу – одне з перших дерев, що прокидаються навесні. Саме тому у нас свято отримало назву Вербної неділі.

Після в'їзду в Єрусалим Христос відвідав храм, де побачив торговців, які перетворили священне місце на ринок. Розгнівавшись, Він вигнав їх, що стало однією з причин змови проти Нього. Ці події передували початку Страсного тижня – останнім, найтрагічнішим дням земного життя Спасителя.

Вербна неділя, фото Знай.ua

Коли святкується Вербна неділя у 2025 році

Дата свята змінюється щорічно, оскільки залежить від Великодня. У 2025 році Вербна неділя припадає на 13 квітня. В Україні ця дата залишається незмінною як за старим, так і за новим церковним календарем.

Що можна і що не можна робити у Вербну неділю

Як і будь-яке велике церковне свято, цього дня варто приділити увагу духовному, а мирські турботи відкласти. Чого робити не варто:

  • Вступати у конфлікти, сваритися;
  • Злитися, говорити брутальності, засуджувати інших;
  • Веселитися надмірно або вдаватися до обжерливості.

Хоча суворих заборон на роботу немає, рекомендується утриматися від генерального прибирання, роботи в саду та іншої важкої діяльності. Краще провести день у спокої, відвідати храм, освятити вербу та провести час із рідними.

Вербна неділя, фото Знай.ua

Традиції та прикмети

Головний ритуал свята – освячення гілочок верби у церкві. Вони символізують пробудження природи та духовне відродження. Ці гілочки зберігають у будинку цілий рік, а іноді використовують для захисту житла. У народі існує звичай легенько бити близьких освяченою вербою зі словами: «Не я б'ю – верба б'є», що вважається благословенням на здоров'я.

У давні часи в цей день невелике послаблення Великого посту - можна вживати рибу.

Існують і погодні прикмети, пов'язані із цим днем. Ясна та тепла Вербна неділя обіцяє багатий урожай, а сильний вітер віщує прохолодне літо. Якщо ж у цей день трапляються заморозки - вважається, що це до хорошого врожаю пшениці.

Нагадаємо про Великий піст-2025: коли починається і як правильно провести ці дні перед Великоднем.

Раніше ми повідомляли про сильний захист для кожного: молитва до Пресвятої Богородиці перед іконою "Збавителька від бід".