Приватизація водоканалів може перетворитися на справжню катастрофу. У Європі цей шлях вважають небезпечним, тому суворо забороняють передавати такі об’єкти приватним компаніям.

Фахівець у сфері ЖКГ Олег Попенко пояснив, що ухвалення закону №6013, який дозволяє продавати українські водоканали, може стати початком величезних проблем. Як приклад він наводить Австрію та Німеччину, де діють закони, що захищають водоканали від приватизації. А в нас чомусь вирішили ризикнути, повідомляють в інтерв'ю Юрія Романенка.

Найбільша загроза — це перебої з водопостачанням. У зимовий період все може закінчитися тим, що за кілька днів міста залишаться без води та каналізації. При сильних морозах системи просто замерзнуть і вийдуть з ладу. І це не гіпотеза. Уже є приклад Лубен, де після приватизації водоканал довели до катастрофічного стану. Повернути його у власність громади виявилося мало — відновлення обійшлося дуже дорого і тривало роками.

Працівники водоканалу / фото: Херсонська міськрада

На сьогодні водоканали й без того ледве зводять кінці з кінцями. Їхні борги за електроенергію перевищують 11 мільярдів грн, а сама електроенергія за рік здорожчала на 70%. Після приватизації цю фінансову прірву ніхто не перекриватиме, а навпаки — тарифи можуть зрости до 170 грн за кубометр води. Це рівень польських цін, але українці не мають таких доходів.

Популярні новини зараз

Штрафи отримають і заброньовані працівники, і підприємство: за що покарає ТЦК

Грошова допомога у квітні: які виплати отримуватимуть українці

Стануть "невидимі" для мобілізації: кого більше не чіпатиме ТЦК до кінця року

Чоловікам дозволено відмовитись від мобілізації: ніякої "бусифікації" і примусу ТЦК

Показати ще

Гроші. Кадр з ютуба

За словами Попенка, приватні компанії не зацікавлені в дрібних збиткових водоканалах. Тому багато населених пунктів можуть залишитися взагалі без централізованого водопостачання. До того ж, приватизація таких стратегічних об’єктів загрожує безпеці країни, адже каналізаційна система — вразливе місце будь-якої міської інфраструктури.

Каналізація, фото: Київводоканал

З огляду на європейський досвід, така приватизація йде врозріз із міжнародними стандартами та несе ризики втрати контролю над важливими ресурсами.

Раніше ми повідомляли, лічильник води на весь будинок: хто платить і як проходить встановлення?

Тарифи на водопостачання та водовідведення: чи зростуть ціни у 2025 році - детальніше на Знай.ua.

Нагадаємо, водоканал попередив українців: хто віддасть за комуналку більше?