В умовах воєнного стану, який в Україні діє вже не один рік, багато батьків стикаються з особливими умовами при оформленні відпусток, зокрема для догляду за дитиною до 6 років. На тлі змін у законодавстві розповідаємо, як правильно оформити таку відпустку, а також які обмеження з’явилися в умовах війни.

Згідно з українським трудовим законодавством, один із батьків має право на відпустку для догляду за дитиною до 6 років. Однак це право надається лише за умови наявності медичної довідки, що підтверджує необхідність такого догляду. Довідка повинна бути видана у відповідності до форми № 080-1/о, затвердженої наказом МОЗ, і діяти вона може не більше ніж до досягнення дитиною 6 років.

Дитина на прийомі у лікаря / фото: Pinterest

Проте, в умовах воєнного стану деякі нюанси можуть зазнавати змін. Пояснення надав Південно-Східний міжрегіональний управління Державної служби з питань праці. За їх словами, підприємства можуть обмежити надання відпусток, особливо якщо працівник залучений до виконання робіт на критичних об’єктах інфраструктури, таких як енергетика, водопостачання, чи в інших сферах життєзабезпечення. Це означає, що якщо ваш роботодавець має таку потребу, він може відмовити у наданні відпустки, навіть якщо дитина потребує догляду.

Але важливо знати, що у разі відмови можна скористатися іншими видами відпусток, такими як щорічна або відпустка без збереження заробітної плати, якщо у вас немає медичної довідки для оформлення відпустки за доглядом.

Популярні новини зараз

Гороскоп на 11 лютого: зірки дали поради, як вистояти цього непростого дня

Через що можна опинитися в "чорному списку" ТЦК і як з нього вибратися

Гучна заява про розшук ухилянтів: ТЦК окреслили обов'язки

Ціни на продукти підуть вгору: українцям радять робити запаси

Показати ще

Прийом у педіатра - фото altamedica.com.ua

У ситуаціях, коли довідка завершується, важливо не забувати вчасно подбати про її продовження. Якщо після закінчення терміну дії довідки дитина й надалі потребує догляду, необхідно отримати нову довідку і подати її роботодавцю для продовження відпустки.

Зважаючи на ситуацію в країні, законодавці також передбачили, що під час воєнного стану пріоритетне застосування мають норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Згідно з цим законом, роботодавець може обмежити надання відпусток, якщо працівник залучений до виконання робіт, що є критичними для функціонування інфраструктури.

Нагадаємо, українцям скасують пільги на комунальні послуги: кому доведеться платити більше

Раніше ми розповідали, що українцям скасують пільги на комунальні послуги: кому доведеться платити більше

Також, українцям компенсують витрати на опалення: за яких умов дозволять суттєво зекономити на комуналці