Прийняття та швидке введення в дію нового Закону України "Про дошкільну освіту" спровокувало масове невдоволення серед педагогічних працівників дошкільних установ. Освітній омбудсмен Надія Лещик уже відреагувала на хвилю скарг, спрямовуючи лист до Верховної Ради та Міністерства освіти і науки України.
Основна проблема — це невідповідність заробітної плати реальному навантаженню педагогів. Новий закон, прийнятий у червні 2024 року, мав набрати чинності в липні 2025 року, однак терміни були скорочені, і вже з 1 січня 2025 року він запрацював. Через такі зміни підзаконні акти, зокрема ті, що регулюють оплату праці, не встигли розробити.
Працівники дитячих садків скаржаться, що оплата наразі здійснюється лише за педагогічне навантаження, хоча їхня робота включає ще методичну, організаційну діяльність і низку інших обов'язків.
Наприклад, вихователі, практичні психологи та інші педагоги мають працювати 30 годин на тиждень на одну тарифну ставку, тоді як для керівників та асистентів вихователя встановлено 35 годин. Однак через відсутність нормативних документів методична робота не оплачується, що призводить до значного скорочення заробітної плати.
Доплатять 300, 500 чи 1000 гривень: у кого з українців зростуть пенсії вже навесні
Одних виселять, іншим нададуть квартири: житлові правила повністю змінять
Тарифи на мобільний зв'язок: у "Київстарі" зробили важливу заяву
Пенсіонерам закрутять гайки: виплати можусть скасувати – хто в зоні ризику
Надія Лещик зазначила, що від 1 січня 2025 року до офісу освітнього омбудсмена надійшло вже понад 30 звернень від працівників дошкільної освіти. Більшість з них — колективні скарги, підписані групами з 20 і більше осіб.
Вона наголосила, що для уникнення подібних ситуацій у майбутньому необхідно:
- Залучати фахівців-практиків до розробки нормативних документів.
- Збільшити час на підготовку законодавства, моделювати різні сценарії впровадження та їх наслідки.
- Забезпечити своєчасну комунікацію із працівниками, яких безпосередньо стосуються зміни.
Омбудсмен також наголосила, що ситуація з оплатою праці — це лише одна з проблем, які виникли через поспішність впровадження закону.
Освітній омбудсмен закликає Верховну Раду та Міністерство освіти оперативно розробити необхідні підзаконні акти, які врегулюють питання оплати праці педагогів дошкільних закладів. У той же час освітяни вимагають більшого розуміння і врахування їхніх реалій під час прийняття будь-яких рішень.
Нагадаємо, у абітурієнтів з'явиться новий привілей для вступу: які досягнення враховуватимуть окрім знань
Раніше ми розповідали, що українські діти не бачать шкіл: деякі навіть не можуть навчатися онлайн