3 грудня за новим церковним календарем згадують святого Іоанна Молчальника, єпископа Колонійського.
Святий Іоанн народився в місті Нікополі в сім'ї великого воєначальника.
У 28 років він став єпископом колонійської церкви. Цього сану Іван був присвячений на прохання жителів міста Колонії. Проте, керуючи церквою, не перестав вести аскетичний спосіб життя.
Через 10 років до Вірменії прийшов інший правитель, який став втручатися у справи церкви. Іоанн вирішив залишити свою посаду і усамітнитися. У Лаврі преподобного Сави він став простим послушником і протягом 4-х років працював на найважчих роботах. Незабаром прийняв обітницю мовчання і 4 роки провів у келії.
"Сюрприз" під ялинку: з 1 січня подорожчають одразу три комунальні послуги
Хочеш яєчню - плати 235 грн: супермаркети оновили ціни на гречку, олію, хліб і яйця
Повістка змусить йти до ТЦК, а не у суд: в ухилянтів відібрали останню лазівку
Банки припинили прийом купюр у 50 та 100 доларів: що відбувається і чому
Пізніше він вирушив до пустелі, де пробув 9 років. І тільки ігуменові Саві вдалося переконати його повернутися до рідної обителі. Протягом 66 років Іван своєю молитвою творив чудеса, зцілюючи людей. Коли йому виповнилося 104 роки, він піднявся на небеса до Господа.
У давнину на Івана (Іоанна) Молчальника було прийнято якнайменше говорити і навіть писати. Взагалі слова без зайвої потреби у цей день намагалися не вживати. Вважалося, що той, хто на Івана мовчить, наступного року красномовний буде. У останньому цей день не відрізняється від інших. З ранку віруючі тихо стояли перед іконою Іоанна Молчальника, молилися та осмислювали свої вчинки.
У народі знали, що мовчання у цей день не лише позбавить негараздів, а й приверне до людини удачу. "Іван мовчить, добра чутка справа вирощує" , - говорили наші предки. Селяни також вірили, що нечисть у цей день може вкрасти голос, тож намагалися лягати спати раніше.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 3 грудня, як і будь-якого іншого дня, церква не схвалює лайки, пліток, лихослів'я, виступає проти жадібності, заздрощів, лінощів і розпачу. Не можна відмовляти у прохачому.
Є одна особлива заборона, що сьогодні не можна робити за народними прикметами – у день Іоанна Молчальника не варто багато казати. У давнину вірили, що мовчання в цей день може позбавити негараздів та залучити удачу.
Нагадаємо про Різдвяний пост-2024: коли починається, що суворо заборонено ці 40 днів і кому можна не дотримуватись.
Раніше ми повідомляли про харчування за циклами та днями на Різдвяний пост: що дозволено їсти з 15 листопада по 24 грудня.