Ціни на хліб та хлібобулочні вироби в Україні, за прогнозами експертів, до кінця 2024 року будуть продовжувати зростати на 10-15%. Причина цьому — різке підвищення вартості основних складових для виробництва хліба, зокрема сировини, енергоносіїв та логістичних послуг.
За словами Юрія Дученка, першого віцепрезидента Всеукраїнської асоціації пекарів, борошно, яке є основною складовою для випікання хліба, за рік подорожчало удвічі. Це зростання вартості борошна, у свою чергу, спричиняє підвищення цін на кінцевий продукт.
У літній та осінній періоди ціна хліба вже збільшилась на 5-10%. Це стосується найбільш популярних видів хліба, таких як пшеничний хліб та батон, які мають найбільший попит серед українців. За прогнозами, подальше зростання вартості буде обумовлено не тільки здорожчанням сировини, але й підвищенням вартості енергетичних ресурсів та логістичних витрат.
Юрій Дученко підкреслив, що на ціни впливає й стан врожаю зернових. Якщо українські аграрії не зможуть забезпечити внутрішній ринок достатньою кількістю зерна, це ще більше ускладнить ситуацію з цінами на хліб. Зрозуміти, чи вистачить сировини для задоволення потреб внутрішнього ринку, можна буде лише навесні, коли буде зібраний повний урожай.
З грудня вже не мобілізують: хто з чоловіків точно не отримає повістку до Нового року
Vodafone піднімає тарифи: у скільки обійдуться розмови та інтернет у грудні
Пенсіонери отримають додаткові гроші напередодні свят: скільки доплатять
"Сюрприз" під ялинку: з 1 січня подорожчають одразу три комунальні послуги
Важливо також зазначити, що мінімальна відпускна ціна хліба, за словами Дученка, повинна становити не менше 35 грн за кг. Якщо ціна буде нижчою за цю межу, підприємства, які виробляють хліб, не зможуть покривати свої витрати, зокрема на закупівлю сировини, оплату енергоносіїв та виплату зарплат працівникам.
Це призведе до того, що підприємства не зможуть продовжувати свою діяльність, оскільки в них не буде обігових коштів для нормальної роботи. Також влітку пекарі заявляли про можливість значного подорожчання хліба, навіть на 30%.
Нагадаємо, рибні консерви розорять гаманець: як змінилися ціни на шпроти, сардини та бички
Раніше ми писали про те, що раки та краби відчувають "пекельний" біль, коли ви кидаєте їх живцем у воду: нове дослідження потрясло вчених
Крім того, Знай.ua повідомляв, нові правила від Кабміну: як повернути неякісну їжу за лічені дні