У православному календарі це день пам'яті святителя Прокла Константинопольського патріарха. Інші назви свята: "Прокл", "День Прокла та Прокли", "Проклиначі нечисті".
Також сьогодні – Передсвяткування Введення у храм Пресвятої Богородиці.
Цього дня було прийнято проклинати всяку нечисть, щоб вона довше не вилазила зі своїх нір і не каламутила життя людині. Наші пращури вірили, що нечисть, яка сховалася під землю, може легко проникнути в трубу або через відчинені двері та вікна в оселі людини. А найактивнішими темні сили вважаються вночі. Тому перш ніж лягати спати, слід освятити весь будинок святою водою та перехрестити. Приділіть увагу кожному лугу, навіть вентиляції.
Посуд із водою потрібно прикрити гілочками, складіть їх у вигляді хреста. Ще боїться нечисть будяка. Його верхівки слід зібрати, коли він цвіте, а потім посушити під сонячним промінням. Далі його пов'язують і палять над свічкою. Димом потрібно обкурювати двері та вікна.
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
"Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Податок на нерухомість – з кого стягнуть ще й штраф
Найбільш страшною для жінок вважається злий дух - матюка. Вона штовхає господарок під руку, відволікає. Тому під час домашньої роботи можна випадково завдати собі травм: обпектися, порізатися. Діти та деякі дорослі боялися батєчника, він насилає страшні сни. Щоб це у нього не вийшло, потрібно перед сном 9 разів прочитати "Отче наш", вмитися святою водою і витертись виворотом білизни.
Роблять цього дня обереги не лише від нечисті, а й від злих людей. Візьміть старий ніж або зламаний серп, або ще щось гостре і покладіть його за віником у кутку вхідних дверей ручкою вниз. Якщо в будинок зайшла темна сила чи погана людина, то віник упаде. Тоді гострий предмет прийме він удар і його потрібно очистити. Для цього обмийте його святою водою, начитайте "Отче наш" і можете ставити у колишнє місце.
Також Проклу прийнято молитися, щоб він уберіг у дорозі. І тому є просте пояснення. Раніше дорога, що висохла від бруду, припорошувалася снігом, але до такого шляху все одно ставилися з недовірою.
Від злих людей можна також прочитати змову. Це відноситься і до неприємного для господаря гостя, і до людей, що просто зустрічаються на вулицях. Коли людина зайде до дому, треба прочитати слова: "Ти поріг мого житла переступив, дозволу не спитав. У святого Прокла допомоги попрошу, щоб забув ти дорогу до мого дому. Забув назавжди, інакше буде з тобою біда". А коли піде, тричі перехрестіть вхідні двері.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 20 листопада церква не схвалює сварок, лайки, лихослів'я, лінощів, заздрощів та розпачу. Не слід гніватися, обманювати, відмовляти у допомозі, здійснювати будь-які повсякденні гріхи.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити за народними прикметами – поспішати та поспішати у справах, щоб не наробити помилок, а також не варто займатися якоюсь роботою, у тому числі рукоділлям, щоб не втратити успіх.
Нагадаємо про Різдвяний піст-2024: коли починається, що суворо заборонено ці 40 днів і кому можна не дотримуватись.
Раніше ми повідомляли про харчування за циклами та днями на Різдвяний піст: що дозволено їсти з 15 листопада по 24 грудня.