В Україні продовжується дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. Відомо, що відстрочка від мобілізації 2024 року гарантує військовозобов'язаному, що його на час її дії не призватимуть на військову службу.
Однак право на таку відстрочку мають лише деякі категорії громадян, а у певних випадках вже наявна відстрочка може бути анульована.
Український юрист, адвокат Тетяна Савченко розповіла, хто може втратити відстрочку у листопаді.
Хто втратить відстрочку від мобілізації у листопаді 2024 року
За словами Савченка, поки що немає інформації, що когось можуть залишити без відстрочки: "Були заяви, що відстрочку можуть забрати, наприклад, у студентів чи осіб з певною групою інвалідності, але поки що ці зміни не ввели".
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
За словами юриста, у статті 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у пункті №2 прописано, що особи з інвалідністю мають право на отримання відстрочки на загальних підставах.
Тому відстрочка від мобілізації має надаватися незалежно від того, яка у людини група інвалідності. Тобто, і ця, та інші види відстрочки (за здоров'ям, сімейними обставинами, доглядом) залишаються, як і раніше - за умови, що вони оформлені та продовжені за всіма правилами.
У той же час для певних категорій військовозобов'язаних відстрочка від призову не буде доступною.
Кому не надається відстрочка від мобілізації:
- студентам на заочній або вечірній формі навчання, а також студентам, які здобувають другу вищу освіту тощо;
- багатодітним батькам, які мають борги за аліментами;
- військовозобов'язаним, які доглядають дружину/чоловіка з інвалідністю 3 групи (у цьому випадку є кілька винятків), а також тим, хто доглядає осіб з 1 та 2 групою інвалідності, якщо при цьому є інші працездатні родичі, які можуть подбати про це ;
- самотнім батькам (татам), якщо мама дитини не позбавлена батьківських прав, не визнана померлою/зниклою безвісти, не перебуває у в'язниці;
- працівникам підприємств та організацій Міноборони;
- військовозобов'язаним, які раніше були обмежено придатними, але після повторної ВВК (військово-лікарської комісії) визнані придатними до служби, а також військовозобов'язаними з інвалідністю, які також після ВВК визнані придатними.
Також є кілька причин, коли анулюється відстрочка від мобілізації:
- якщо минув термін її дії;
- якщо відстрочка була по догляду за неповнолітньою дитиною, але дитина досягла 18 років (важливо: якщо дитина має інвалідність, то навіть після того, як їй виповнюється 18 років, відстрочку не анулюють, змінюється тільки підстава для неї);
- якщо відстрочка була після догляду чи утримання особи з інвалідністю (дружина, батьки чи батьки дружини), і така особа померла - про це військовозобов'язаний повинен повідомити в ТЦК особисто;
- Якщо заброньований працівник звільнився з роботи;
- якщо не дотримуються умов, на яких було надано відстрочення;
- якщо для отримання відстрочки було надано неправдиву інформацію.
Як говорили раніше, повістку можуть вручити також, якщо людина має право на відстрочку за законом, але вона не оформила її належним чином або не продовжила.
Нагадаємо, нові правила бронювання від мобілізації: когось із працівників не забере ТЦК.
Раніше повідомлялося, "Укрпошта" спізнюється з повістками: як уникнути штрафу за "прострочений" лист від ТЦК.
Також, ТЦК може спіткати доля МСЕК: депутат вказала на тотальну корупцію.