В Україні можуть офіційно дозволити військову службу чоловікам і жінкам віком понад 60 років. Відповідний законопроєкт №13229 уже отримав «зелене світло» від профільного комітету Верховної Ради з нацбезпеки. Народним обранцям рекомендували ухвалити документ у другому читанні та в цілому.
Йдеться про внесення змін до статті 20 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу». Згідно з ними, під час дії воєнного стану громадяни віком понад 60 років зможуть добровільно укласти контракт на службу в ЗСУ або інших військових формуваннях. Але не все так просто.
Передусім, така людина має пройти військово-лікарську комісію та отримати висновок про придатність до служби. Після цього необхідно мати письмову згоду командира військової частини. Для охочих служити на офіцерських посадах з'являється ще одна умова — кандидатуру повинен погодити Генеральний штаб ЗСУ або інший орган військового управління.
Більше того, контракт не буде «довічним». Спочатку йдеться про строк служби один рік. За бажанням обох сторін його можна буде подовжити ще на рік — але з підписанням нового договору.
Пенсіонерів змусять обирати: хто не зможе отримувати зарплату та пенсію
Новий етап мобілізації у серпні: хто з українців – пріоритетна ціль для ТЦК
Гроші знайдуть на іншій карті: як з 1 серпня зміниться безготівкова оплата для всіх українців
Навіть працювати заборонять: ухилянтам готують серйозні обмеження
Окремо передбачене випробування терміном 2 місяці. У цей період оцінюють, чи справляється людина з вимогами служби. Якщо ж не підходить — контракт розривається, а військовослужбовець звільняється.
Важливо, що граничного віку для такої служби не встановлено. Тобто служити зможе і 65-річний, і навіть 70-річний чоловік — головне, аби дозволяло здоров’я, і був наказ зверху.
Цей крок може допомогти залучити до війська досвідчених людей, які мають бажання захищати Україну навіть у поважному віці. Водночас експерти зауважують: дуже важливо, аби все це було добровільно, а не стало прихованим механізмом «поповнення резерву».
Залишається чекати рішення Верховної Ради — і стежити, як саме реалізовуватимуть цей закон на практиці.
Нагадаємо, добровольців, що пішли у ППО мобілізують: що відбувається
Раніше ми розповідали, що "З 20 – лише троє боєздатних": військові розкритикували бусифікацію – гребуть непотрібних людей
Також, "Індульгенція від обов'язку захищати державу": у МОН ухвалили рішення про студентів старше 25 років