Незважаючи на те, що суд може визнати мобілізацію окремого громадянина незаконною, саме по собі це рішення не гарантує його автоматичного звільнення з лав Збройних сил України. Такий висновок зробив адвокат Юрій Айвазян у публікації на порталі "Юристи.UA".
Юрист розповів про ситуацію, коли військовослужбовець виграв справу у суді, довівши, що його мобілізація була незаконною. Проте після ухвалення судового рішення він не був звільнений зі ЗСУ. Військовий звернувся до юристів за роз’ясненням щодо законності таких дій з боку командування частини.
У своїй відповіді адвокат Айвазян зазначив, що звільнення зі служби регулюється виключно статтею 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Ця норма містить вичерпний перелік підстав для звільнення з військової служби. Водночас серед зазначених у статті пунктів немає підстави у вигляді «визнання мобілізації незаконною».
Таким чином, навіть якщо суд підтверджує факт порушення під час мобілізації, військовослужбовець не підпадає під жоден з передбачених законом пунктів звільнення. Тому він залишається у військовому підрозділі до настання інших юридично значимих обставин.
Передбачення, від якого холоне кров: "Китайський Нострадамус" розповів, що станеться у 2025 році
На руки не дадуть, але можна отоварити: пенсіонери отримають додаткову тисячу гривень – на що дозволять витратити
Пенсіонерам змінюють умови виплат: що треба знати
Штраф за автомобільний відеореєстратор: кому загрожує і що робити
Юрій Айвазян також пояснив, як можна було б вирішити ситуацію у судовому порядку. На його думку, формулювання судового рішення має ключове значення. Якщо б суд не лише визнав мобілізацію незаконною, а й прямо вказав у рішенні «зобов’язати виключити зі списків особового складу частини», тобто фактично наказав звільнити особу, тоді таке рішення підлягало б обов’язковому виконанню.
У розглянутому випадку суд обмежився лише констатацією факту незаконного зарахування на посаду. Через відсутність прямої вказівки про виключення з військового обліку або складу частини, це не стало підставою для автоматичного звільнення.
Адвокат підкреслив, що для досягнення бажаного результату у подібних ситуаціях важливо не лише довести незаконність мобілізації, а й правильно сформулювати позовні вимоги та домогтися від суду чіткого припису щодо дій, які мають бути вжиті після винесення рішення.
Нагадаємо, 17 тисяч штрафу просто скасують: як успішно оскаржити покарання від ТЦК
Раніше ми розповідали, що бронювання анулюють без попередження: за ким прийде ТЦК через нові правила
Також, про що треба попереджати ТЦК: дрібниця, але штрафи – гігантські