Із червня 2025 року в Україні почав діяти посилений фінансовий моніторинг. Його запровадження викликало занепокоєння серед громадян, адже у багатьох випадках це призводить до блокування банківських рахунків і обмеження в доступі до коштів.
За даними Національного банку України, нові підходи мають на меті боротьбу з тіньовими схемами, шахрайством і відмиванням грошей. Водночас кожен українець потенційно може потрапити під приціл банківського моніторингу.
Банки самостійно визначають алгоритми, за якими ідентифікують підозрілі дії клієнтів. До переліку «ризикових» входять ті, хто регулярно отримує або надсилає великі суми, займається операціями з криптовалютою або отримує перекази з-за кордону. Також під пильне око можуть потрапити клієнти, які часто роблять ідентичні транзакції — наприклад, якщо хтось платить "зарплату в конвертах" через картку.
У разі виявлення підозрілої активності банк має право запросити у клієнта підтверджувальні документи. Найчастіше — це декларація про доходи, договір купівлі-продажу, бухгалтерська довідка або розписка. До завершення перевірки рахунок можуть тимчасово заблокувати.
Пенсіонери можуть отримати тисячу гривень на ліки: кому та на яких умовах виплатять допомогу
Ухилянтів порадували нововведеннями: без візиту до ТЦК і суттєва знижка
Українцям встановили обмеження: не вдасться перевезти через кордон
"Попереду кривава осінь": командир ЗСУ порадив українцям готуватись до найгіршого
У НБУ заспокоюють: якщо користувач зможе надати документи, які підтверджують офіційне походження коштів, доступ до рахунку буде поновлено. Більше того, за наявності доходу понад 100 тисяч гривень, банк може навіть збільшити ліміт на перекази.
Національний банк вже готує зведені рекомендації для всіх фінансових установ, аби уніфікувати підходи до моніторингу і зменшити кількість випадкових блокувань.
Проте експерти радять українцям завжди бути готовими до перевірок і зберігати всі документи, які можуть пояснити походження коштів. Нові правила — надовго, і з часом контроль лише посилюватиметься.
Нагадаємо, нові правила переказу грошей: користувачів Monobank попередили про важливе оновлення
Раніше ми розповідали, що військові кредити не отримають: банки пояснили причини
Також, ПриватБанк знизив тарифи на карткові перекази: хто платитиме менше у 2025 році