В Україні передбачено особливі пенсійні пільги для жінок, які народили та виховали п’ятьох або більше дітей. Така мати може оформити пенсію вже у 50 років — значно раніше від загального пенсійного віку. Але для цього необхідно мати принаймні 15 років страхового стажу. Що ж робити, якщо офіційно жінка не працювала?

Навіть у разі відсутності трудового стажу багатодітна мати не залишиться без пенсії. Адже держава враховує не лише роботу, а й інші періоди — наприклад, догляд за дитиною до трирічного віку, за умови, що жінка отримувала допомогу.

Якщо жінка виховала п’ятьох дітей до шестирічного віку, кожен період догляду до 3 років за кожною дитиною буде зараховано до страхового стажу. Таким чином, вона може отримати необхідні 15 років навіть без офіційної роботи.

Пільги багатодітним сім'ям: фото facebook

У такому випадку їй призначать мінімальну соціальну пенсію — 2 361 гривню. Це базова виплата, яка передбачена державою для осіб з мінімальним стажем.

Популярні новини зараз

Пенсіонерів ощасливлять допомогою: заплатять по 4000 гривень

Навіть тим, хто вчасно платить: українцям почали масово відрізати світло

Судний день або масовий психоз 5 липня: пророцтво "нової Ванги" змушуєте нервувати, починається вже

"Попереду кривава осінь": командир ЗСУ порадив українцям готуватись до найгіршого

Показати ще

Але на цьому допомога не закінчується. Жінка має право на доплату за особливі заслуги перед Україною, яка нараховується залежно від кількості дітей і становить 35–40% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. У 2025 році прожитковий мінімум для таких осіб становить 2 361 грн, тобто доплата може становити від 826 до 944 грн.

Таким чином, загальна сума пенсії для багатодітної матері без трудового стажу може перевищити 3 000 гривень. Це не велика сума, але вона забезпечує базовий рівень підтримки.

Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ

Водночас для всіх інших громадян пенсійний вік та стаж підвищуються. У 2025 році для виходу на пенсію у 60 років потрібно мати вже 32 роки страхового стажу. Якщо людина має менше:

  • від 22 до 31 року стажу — вихід у 63 роки;

  • від 15 до 21 року — у 65 років;

  • менше ніж 15 років — пенсія не призначається, але держава виплатить соціальну допомогу (її розмір зазвичай відповідає прожитковому мінімуму).

Нагадаємо, звільнилися, а стаж продовжить "капати": як не залишитися без пенсії через втрату роботи

Раніше ми розповідали про достроковий вихід на пенсію: коли українці можуть піти на відпочинок раніше не з власної вини

Також, переселенцям нададуть додаткові бонуси: знижки, послуги та товари