Адвокат Дмитро Корсун розповів про особливості майбутньої пенсійної реформи в Україні, яка може набути чинності до кінця 2025 року. У центрі змін — запровадження "пенсійних балів" та нова формула розрахунку пенсій.

Ключові положення реформи

Пенсія складатиметься із двох частин: базової (30% від мінімальної зарплати) та страхової — остання залежатиме від кількості накопичених пенсійних балів.

Бали нараховуються за кожен місяць офіційної роботи за середньої заробітної плати по країні. За такий місяць передбачається 10 балів.

Пенсіонерка. Фото: скрін youtube

Страхова частина пенсії розраховуватиметься за формулою: кількість балів x вартість одного бала (цей показник щорічно встановлюється Кабміном).

Популярні новини зараз

Вийдуть на пенсію навіть без робочого стажу: кому з українок доступний несподіваний привілей

Можна легко оскаржити: які штрафи від ТЦК вважаються незаконними

Українців перевірятимуть щомісяця: можуть зняти виплати та скасувати статус

Велике місто може опинитися в напівоточенні: українцям загрожують серйозні бомбардування

Показати ще

Приклад розрахунку за новою системою

Розглянемо приклад пенсіонера, який відпрацював 35 років та завжди отримував середню зарплату по країні. За кожний такий місяць йому нараховувалося 10 балів — 4200 балів за весь час. Припустимо, вартість одного бала встановлено у розмірі 1,02 грн. Тоді його страхова частина становитиме: 4200 х 1,02 = 4284 грн. Додамо базову частину (30% від мінімальної зарплати — допустимо, це 1848 грн), і отримаємо загальну пенсію: 4284+1848=6132 грн.

Як вважається пенсія за поточними правилами

Зараз пенсія розраховується як: середня зарплата по країні за три роки – індивідуальний коефіцієнт зарплати – коефіцієнт стажу. Припустимо, середня зарплата – 15 056 грн, коефіцієнт зарплати = 1 (якщо зарплата була на рівні середньої), коефіцієнт стажу за 35 років – 0,35. Тоді пенсія складає: 15056 х 1 х 0,35 = 5269 грн.

Таким чином, за новою системою майбутній пенсіонер отримуватиме 6132 грн., що майже на 900 грн. більше, ніж за чинною формулою. Проте реальна купівельна спроможність цієї суми залишається під сумнівом.

Пенсійні питання, фото: Facebook//ПФУ

Коментарі експерта

Дмитро Корсун наголошує:

"Пенсійні бали — це спроба зробити систему прозорішою, але сама ідея не вирішує ключової проблеми — низького рівня пенсійного забезпечення. Все залежить від держави: вартість бала та розмір базової частини встановлюються урядом, що робить систему вразливою до інфляції та бюджетних обмежень".

Переваги та ризики реформи:

  • стимулювання офіційного працевлаштування;
  • найбільш упорядкований механізм розрахунку пенсій;
  • залежність від політичних рішень та стану бюджету;
  • схильність до накопичень інфляції;
  • відсутність змін для нинішніх пенсіонерів

Адвокат також зазначив, що навіть формула, що існує, застосовується не завжди коректно. Багато хто не впевнений, чи правильно враховано їх стаж та зарплату. Він радить не чекати, а вже зараз перевіряти документи та нарахування. Реформа поки що не введена, але підготовка вже розпочалася.

Нагадаємо, раніше оратимемо до самої старості: влада хоче відправити на роботу пенсіонерів та людей з інвалідністю.
Як повідомляв портал "Знай.ua", "Ощадбанк" виплатить пенсіонерам по 5000 грн. на комуналку: як отримати гроші.
Також "Знай.ua" писав, що отримати соцдопомогу стане простіше: вже готують важливі зміни.