Поки батьки масово вивозять своїх 17-річних синів за кордон, побоюючись мобілізації, самі підлітки складають Національний мультипредметний тест (НМТ) у Європі та світі, щоб повернутися і вступити до українських університетів. Це справжній крик душі української молоді, яка вірить у свою країну попри все!
Масовий виїзд та парадокс повернення: 20 тисяч випускників обирають Україну
Здавалося б, війна мала б повністю змінити плани молоді на майбутнє, штовхаючи їх шукати кращої долі за кордоном. Однак, як розповів заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький в інтерв’ю "РБК-Україна", ситуація набагато складніша і цікавіша.
Винницький зазначив: "Багато з тих, хто виїжджає у 17 років, все одно повертаються до України й вступають у наші університети". Цю тенденцію підтверджують і цифри. За даними Міністерства освіти і науки (МОН), вражаючі 20 тисяч українських випускників, які перебувають за кордоном, вже зареєструвалися на Національний мультипредметний тест (НМТ) 2025 року. Це чіткий сигнал: попри страхи батьків щодо мобілізації, молодь прагне здобувати освіту саме в Україні, вірячи в її майбутнє.
Водночас, міністерство не приховує, що частина молоді, яка залишається за кордоном із батьками, для України є втраченою. "Чи ми втрачаємо неповнолітніх громадян? Абсолютно", – підкреслив посадовець, визнаючи серйозність демографічної проблеми.
Бронь не гарантує спокою: військовозобов'язаним підготували новий квест – що треба встигнути
Від ТЦК не сховаються: кого почнуть мобілізувати з 1 червня
ТЦК активізуються з початком літа: хто першим потрапить під приціл мобілізації
"Природа подає знаки": мольфарка вказала на небесні знамення, що свідчать про наближення миру
НМТ-2025 за кордоном: географія та зміст тесту
Щоб забезпечити можливість українським випускникам за кордоном вступити до вітчизняних вишів, НМТ-2025 буде доступний у 55 центрах, розташованих у 34 країнах світу. Це свідчить про значні зусилля України, спрямовані на збереження освітнього зв'язку зі своєю молоддю.
Попри те, що багато закордонних вишів готові приймати українців без складання НМТ, тисячі підлітків свідомо обирають складати тест, щоб мати можливість вступити саме до українських університетів. Це є потужним свідченням їхнього патріотизму та віри в якість вітчизняної освіти.
У 2025 році НМТ складатиметься з чотирьох предметів:
Обов’язкові: українська мова, математика, історія України.
На вибір: іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська), біологія, географія, фізика, хімія, українська література.
Важливо зазначити, що Верховна Рада 29 жовтня 2024 року затвердила законопроєкт, який зберігає НМТ як основу для вступу, але не відновлює державну підсумкову атестацію (ДПА) для учнів 4-х, 9-х і 11-х класів.
Виклики та сподівання: майбутнє молоді та країни
Ця ситуація створює складні демографічні та освітні виклики для України. За даними МОН, у 2025 році НМТ складатимуть понад 200 тисяч абітурієнтів, з яких 10% перебувають за кордоном. Масовий виїзд неповнолітніх, зумовлений страхом мобілізації батьків, безумовно, є тривожним сигналом.
Проте, повернення тисяч молодих людей для навчання до українських вишів свідчить про їхню глибоку довіру до української освіти та, що найважливіше, віру в майбутнє своєї країни. Це є променем надії у складні часи.
Експерти закликають уряд розробити ефективні заходи для повернення української молоді, наприклад, через спеціальні гранти, стипендії або спрощені умови вступу для тих, хто виїхав за кордон під час війни.