Українців лякають дзвінками з поліції через гроші, які вони отримали після смерті рідних. Усе — через ініціативу Пенсійного фонду, який почав "полювання" на спадкоємців, що зняли кошти з рахунків померлих. Навіть якщо це сталося три роки тому.

"Мені зателефонували з поліції. Кажуть, що я розшукувана через те, що три роки тому зняла з картки покійної мами гроші. Тоді я не знала, що не мала права це робити. Я не шахрайка. Це ж були мамині гроші", — розповіла одна з українок.

І таких випадків — дедалі більше. У хід ідуть заяви до правоохоронців, допити, виклики, а інколи й відкриття кримінальних справ. Ситуацію роз'яснили юристи.

Банкомат / фото: Pixabay

За законом, члени родини мають право на отримання недоотриманої пенсії лише за умови, що жили разом з пенсіонером і звернулися до ПФУ не пізніше, ніж через 6 місяців після його смерті. Якщо ні — кошти стають частиною спадщини й мають оформлюватися офіційно через нотаріуса.

Популярні новини зараз

Термінове оновлення для "Резерв+": що треба негайно зробити

Українці залишаться без води: конфлікт вдарить по простих людях

Обмежено придатних відправляють на передову: хто вирішує долю військовослужбовців

Пенсіонерів чекає підвищення виплат: коли надійде більше грошей

Показати ще

Але ось нюанс: якщо гроші були на картці, а не "на руках", система могла не встигнути вчасно зафіксувати смерть. А родич, який мав доступ до рахунку, просто зняв те, що вважав законною спадщиною. І аж тепер, через роки, держава почала ці дії трактувати як шахрайство.

Правники впевнені — звинувачення не мають правових підстав.

«Якщо ви були спадкоємцем, ви мали право на ці кошти. Інша справа — недбалість державних структур, які вчасно не закрили рахунок. Це не ваша провина», — пояснюють юристи.

Виправлення помилок у особистому кабінеті ПФУ. Фото: Youtube

Більше того, Пенсійний фонд взагалі не мав би мати доступу до банківської інформації. Це — банківська таємниця. І як саме вони отримують ці дані — велике питання.

Що робити, якщо вам дзвонять з поліції? Правники радять:

  1. Не давати жодних пояснень.

  2. У разі виклику — посилатися на статтю 63 Конституції України (право не свідчити проти себе).

  3. Обов’язково вимагати пояснення — звідки в слідчого інформація про рахунки померлого, на якій підставі розпочате провадження і де докази "злочину".

Нагадаємо, заробляли усе життя, а пенсія — як подачка: як змусити ПФУ зробити перерахунок

Раніше ми розповідали, що пенсіонерам виплатять 3000 гривень: хто зможе отримати грошову допомогу

Також, пенсія за радянський стаж: українцям рахуватимуть по-новому - хто втратить гроші