Згідно з чинним законодавством, в Україні діє чітка норма: мобілізації підлягають громадяни віком від 25 років. Ті, кому ще не виповнилося 25, — призовники. І їх не можуть просто так примусово забрати до війська. Але є виняток — і про нього варто знати всім молодим чоловікам.
Адвокат Юрій Айвазян пояснив, що закон усе ж передбачає одну категорію осіб віком до 25 років, які можуть бути мобілізовані. Ідеться про тих, хто ще до досягнення мобілізаційного віку вже набув статусу військовозобов’язаного.
Це можливо, якщо людину визнали обмежено придатною до військової служби у воєнний час, але непридатною в мирний. У такому випадку її автоматично зараховують до військового запасу — і, відповідно, вона набуває статусу військовозобов’язаного, навіть не досягнувши 25 років. І саме таких людей можуть мобілізувати — цілком законно.
Це часто викликає подив. Молодий чоловік, 22 чи 23 роки, вважає, що ще має "три роки спокою", але раптом отримує повістку. Пояснення одне: він уже в запасі. З моменту, коли військкомат визнав його обмежено придатним у період дії воєнного стану — він втратив статус призовника.
Новий етап мобілізації в Україні: що змінюється
Верховна Рада пропонує звільнити українців від оплати комунальних та житлових послуг
Українців попередили щодо паспортів: що треба знати
Спека у 40+ накриє всю країну: українців застерегли від аномальної погоди
Усі інші громадяни до 25 років можуть бути мобілізовані лише добровільно — якщо подадуть відповідну заяву.
Такий нюанс важливо знати, аби не було несподіванок. Закон має багато «дрібного шрифту», який може радикально змінити долю. І якщо ви або ваша дитина отримували висновок ВЛК з позначкою "обмежено придатний" — перевірте, який зараз офіційний статус у військкоматі. Це може стати вирішальним у питаннях мобілізації.
Нагадаємо, військовий облік 16-річних: юнаків попередили, що треба знати
Раніше ми розповідали, що повістка - не вирок: коли можна законно відмовитись від зазіхань ТЦК
Також, нова хвиля мобілізації: штрафи, арешт майна і блокування рахунків ухилянтів