Громадяни, які не з’являються до ТЦК після викликів, не оновлюють своїх даних або ухиляються від проходження ВЛК, часто ризикують потрапити до списків осіб, які підлягають адміністративному покаранню. У деяких випадках — навіть бути оголошеними в розшук. Але ключове питання, яке турбує багатьох: чи є цей статус вічним?
Юрист Юрій Айвазян пояснює, що ні — розшук, як і відповідальність за адміністративні правопорушення, має чіткі часові межі, закріплені у законодавстві. І найголовніше — система не діє автоматично.
Згідно зі статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), стягнення може бути накладено протягом трьох місяців з моменту виявлення порушення, але не пізніше одного року з моменту його вчинення. Якщо ці строки спливають, правопорушника вже не можна притягнути до відповідальності. Та є нюанс: ТЦК самостійно цього не зробить.
Якщо терміни притягнення до відповідальності минули, це ще не означає, що громадянина автоматично знімають з обліку порушників або припиняють його розшук. ТЦК рідко ініціює такі процеси самостійно. Це має зробити сам громадянин — або особисто, або через адвоката. Необхідно звернутися до відповідного ТЦК із заявою, посилаючись на закінчення строків притягнення до відповідальності.
Дві пенсії одразу: пенсіонерам виплатять у травні гарні бонуси
Ні зняти, ні переказати: Ощадбанк "заморожує" заощадження клієнтів
Спека у 40+ накриє всю країну: українців застерегли від аномальної погоди
Ухилянтам запустять нове обмеження: тисячі чоловіків підпадуть під покарання
Іншими словами, держава "забуває" про порушника лише тоді, коли він сам про це нагадає. Без цього звернення особа може залишатися у списках «ухилянтів» безстроково. І попри те, що закон вже «випустив», система — ще ні.
Нагадаємо, кому "Резерв+" автоматично продовжить відстрочки: названо категорії
Раніше ми розповідали, що правила ВЛК змінилися: людяніша система та ніякого примусу
Також, відстрочки не буде: хто скоро опиниться під мобілізацією в Україні