Із запровадженням нових правил мобілізації в Україні збільшилася і кількість адміністративних штрафів за порушення вимог військового обліку. В окремих випадках розмір таких санкцій сягав сотень тисяч гривень. Проте експерти наголошують: не всі ці штрафи накладені законно, а в деяких випадках громадяни можуть бути повністю звільнені від відповідальності.
Територіальні центри комплектування мають право накладати штрафи за порушення, передбачені статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Йдеться, зокрема, про:
-
відмову від проходження військово-лікарської комісії,
-
непред’явлення військових документів на вимогу,
-
неуточнення облікових даних,
Популярні новини заразУ ТЦК визнали, що не мають права затримувати людей: українці зреагували миттєво
ПФУ попередив усіх, кому пенсія надходить на картку: потрібно оновити дані
Надбавки за вік у травні: хто з пенсіонерів може отримати
Пенсіонерам виплатять винагороду за вік: скільки докинуть до пенсії
-
нестан на облік після 27 років.
Розмір штрафу у таких випадках варіюється від 17 000 до 25 500 гривень. Але в деяких випадках ТЦК накладають одразу кілька штрафів на одну особу, що суттєво збільшує загальну суму стягнення.
Як пояснює адвокат Роман Сімутін, ТЦК іноді нараховують кілька штрафів поспіль за різні порушення, здійснені одночасно. У практиці був випадок, коли громадянину винесли чотири окремі постанови на загальну суму 102 000 грн, а після відкриття виконавчого провадження сума зросла до 224 000 грн.
Однак така практика суперечить положенням статті 36 КУпАП. Вона передбачає, що якщо особа вчинила кілька правопорушень, які розглядає один орган одночасно, має бути призначене одне покарання — за найтяжче з порушень. Це означає, що навіть при кількох порушеннях ТЦК не має права накладати кілька максимальних штрафів — лише один.
Є також низка випадків, коли штраф не може бути накладений, навіть якщо формально особа порушила вимоги. Наприклад:
-
перебування за кордоном без можливості прибути до ТЦК,
-
тяжка хвороба чи госпіталізація,
-
відсутність документів з об’єктивних причин (втрата під час евакуації, бойових дій тощо).
У таких випадках громадянину варто надати документи, що підтверджують об’єктивні обставини — медичні довідки, довідки з ДПСУ про перетин кордону тощо.
Нагадаємо, у яких випадках можуть анулювати бронювання: юрист перерахував законні підстави
Раніше ми розповідали, що народна артистка пропонує мобілізувати підлітків заради виправлення: "На передову — разом із колонкою"