Українських чоловіків, які порушили правила військового обліку, держава тепер не лише карає, а й мотивує. Президент Володимир Зеленський підписав законопроект №12093, який змінює підхід до відповідальності за ухилення від обліку.
Закон відкриває нову формулу: зізнався — плати менше. Пішов служити — взагалі чистий. Ключова новація — можливість сплатити лише 50% штрафу, якщо чоловік добровільно визнає, що порушив правила військового обліку. Не через суд, не під тиском, а самостійно — за спрощеною процедурою.
Так, замість 17 тисяч гривень штрафу (мінімальна межа), можна обійтися 8500 гривень, але за умови сплати протягом 10 календарних днів з моменту набуття постановою законної сили. Пропозиція звучить як з розділу "акції тижня", однак під собою має чіткий юридичний механізм.
Ще одне положення: провадження проти тих, хто вступає до лав ЗСУ, тепер підлягає закриттю. У буквальному сенсі. Якщо на чоловіка вже складено адмінпротокол за порушення обліку, але він добровільно пішов на службу — справа не розглядатиметься.
Підхід до мобілізації змінився: як вичисляють ухилянтів
Квітневий перерахунок завершений: як зміняться пенсійні виплати
ТЦК знайшли новий спосіб шукати ухилянтів: перевірять всі бази
Податки з переказу на картку: у питанні поставили крапку
Щоб отримати знижку, потрібно визнати свою провину письмово або через електронний кабінет у системі "Резерв+". Особа має подати заяву, що не оспорює порушення та згодна на розгляд справи без її участі. Далі — технічна процедура: уповноважена особа у ТЦК виносить постанову і надсилає її вам.
У разі несплати штрафу протягом 30 днів — держава включає режим "примусове виконання". Механізми давно відпрацьовані.
Цікаво, що у гру офіційно вступає Служба зовнішньої розвідки України. Її уповноважені підрозділи отримують право розглядати справи щодо адмінпорушень у сфері військового обліку — в межах своїх структур.
Інформація з державного реєстру військовозобов’язаних — офіційно визнається доказом. Це значить, що відмова "я нічого не отримував", "мене немає в базі" — більше не працює. Дані вже є, і їх достатньо, аби скласти протокол або винести постанову.
Ще одна зміна — адмінпротокол може не складатися взагалі, якщо порушник визнає свою провину. Постанова — основний документ. Це скорочує процес і мінімізує можливості для затягування справи.
Нагадаємо, нардеп пояснив, чому поліцейських не відправляють масово на фронт: порадив "взятися" за охоронців
Раніше ми розповідали, що ТЦК оновили склад та перевели 70% працівників на фронт: громадськість не повірила своїм вухам