Житель Хмельницької області виявив помилку на повістці та відмовився приходити до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Декілька років після інциденту він не був для виправлення документів.
Суд першої інстанції виправдав військовозобов'язаного, проте в апеляції вирок було скасовано.
Чоловіка визнали винним у зриві мобілізаційних заходів, що вбачається з реєстру судових рішень.
Згідно з матеріалами справу мешканець Хмельницької області у листопаді 2022 року після телефонного дзвінка прийшов до ТЦК, надав свої документи та пройшов медкомісію. Там же під розпис він отримав бойову повістку.
Відстрочки від мобілізації не побачать: кого з чоловіків заберуть попри захист
Гороскоп на сьогодні 4 квітня: несподівана новина може перевернути п'ятницю
Ухилянтів пропонують виловлювати: "Знайдуть щастя та відчують повноту життя"
Ухилянтами можуть стати тисячі чоловіків: кого ТЦК подасть у розшук
Згодом чоловік з'ясував, що в документі його прізвище написане помилково в одній літері. У телефонному режимі він повідомив про це військкомат і додав, що через це за повісткою не з'являтиметься.
Чоловіку виписали нову повістку і намагалися вручити документ. Однак він "не відчиняв двері і перестав відповідати на телефонні дзвінки, а одного разу, піднявши слухавку, нецензурно послав солдата і сказав, що не служитиме".
Справа дійшла до суду. У листопаді 2024-го Хмельницький міськрайонний суд виправдав військовозобов'язаного, проте у березні 2025-го апеляційний суд скасував це рішення та призначив чоловікові покарання.
Під час судового розгляду чоловік розповідав, що від мобілізації не ухилявся. При цьому слідством було встановлено, що чоловік отримав повістку під розписку і знав, що підлягає призову на військову службу. За даними суду, допущена на повістці помилка в написанні прізвища не давала підстав для сумніву, що вона адресована саме обвинуваченому — неправильно було вказано лише одну букву. Інші анкетні дані відповідали його особистості.
У рішенні зазначено, що при виявленні помилки обвинувачений мав можливість уточнити у співробітників ТЦК та СП свої анкетні дані, але не зробив цього. Проте, за інформацією працівників ТЦК, після виявлення помилки чоловік "усіляко намагався уникнути отримання виправленої повістки, розмовляв з ними зухвало і заявив, що не проходитиме військову службу". Небажання спілкування з працівниками військкомату підтверджував і сам обвинувачений у суді.
Чоловік посилався на те, що помилки могли бути і в інших військових документах, що могло спричинити для нього негативні наслідки. Однак, за інформацією суду, в інших документах таких помилок немає. Доводи обвинуваченого про проходження військової служби під чужим ім'ям апеляція визнала надуманими.
Справа в тому, що зарахування до штату військової частини відбувається не за повісткою, а на підставі військово-облікових та особистих документів людини, в яких помилок не було. Крім того, у рішенні суду зазначається, що обвинувачений мав можливість уточнити свої анкетні дані на будь-якому етапі призову та проходження військової служби.
Крім того, суд першої інстанції не взяв до уваги той факт, що чоловік протягом двох років після отримання повістки не робив спроб виправити ситуацію та вступити до лав ЗСУ. На думку суду, це "свідчить про його свідомі та навмисні дії, спрямовані на уникнення призову з мобілізації".
Апеляційний суд визнав неприпустимим зрив чоловіком "мобілізаційних заходів з формальних та малозначних підстав". Чоловіку призначено покарання у вигляді чотирьох років позбавлення волі. На цей вирок протягом 3 місяців від дня проголошення може бути подано касаційну скаргу.
Нагадаємо, медогляд стане анонімним: ВЛК чекають на важливі зміни.
Раніше повідомлялося, важливі зміни до "Резерву+": що ввели для отримання відстрочки.
Також, електронна постанова ВЛК: що це і чи можна її оскаржити.