Питання вартості комунальних послуг в Україні стоїть дуже гостро. Ще б пак, за даними Державної служби статистики, українці витрачають на комунальні послуги від 13 до 24,7% свого щомісячного доходу. Саме тому всі розуміють, що будь-яке підняття тарифів призведе в першу чергу до того, що зросте заборгованість за житлово-комунальні послуги. От тільки цього, схоже, уникнути не вдасться.
Так, НБУ оприлюднив інфляційний звіт за січень 2025 року, в якому сказано, що у 2025 році тарифи на комунальні послуги дорожчати не будуть, а от в подальші роки очікується поступове приведення тарифів до ринкових рівнів.
"Стримуючим чинником для адміністративної інфляції й надалі залишатиметься мораторій на підвищення тарифів для населення на окремі послуги ЖКГ, що відповідно до припущень прогнозу обмежуватиме зростання адміністративних цін у 2025 році", - йдеться в ньому.
НБУ повідомляє, що світові ціни на газ залишалися значно вищими за ті, що використовувалися для розрахунку тарифів на низку послуг ЖКГ для населення (природний газ, опалення та гарячу воду).
Таким чином, приведення тарифів до ринково обґрунтованого рівня потенційно мало б значний додатний внесок у зростання ІСЦ (4.7 в.п. за оцінками НБУ).
Клієнтам буде непереливки: ПриватБанк змінює умови кредитних карток – платити доведеться більше
Пенсіонерам підняли виплати на 600 гривень: яку категорію внесли до списку
По 10 800 грн пенсіонерам, сім'ям з дітьми та особам з інвалідністю: як отримати допомогу
Якщо було 4000 грн, то стане 4800: пенсіонерам можуть дати непогану надбавку
В НБУ прогнозують, що протягом 2025 року тарифи на газ, опалення та постачання гарячої води залишатимуться без змін. Водночас у 2026 році може розпочатися їх поступове коригування.
"Тривале відтермінування рішень щодо приведення тарифів до економічно обґрунтованих рівнів призведе до нижчих показників інфляції в короткостроковій перспективі. Однак це накопичуватиме квазіфіскальні дисбаланси та погіршуватиме фінансовий стан державних енергокомпаній", – попереджає НБУ.
З іншого боку, швидке зростання вартості енергоносіїв для усунення дисбалансів в енергетичному секторі може значно посилити інфляційний тиск і зумовити потребу в додаткових субсидіях для населення.
Водночас НБУ вважає, що поступове вирівнювання ситуації в економіці, покращення ситуації в енергосекторі та фіскальна консолідація допоможуть контролювати рівень інфляції.
Нагадаємо, штрафи та борги чужих людей: у чому банки помиляються, і як це впливає на клієнтів.
Також наш портал писав про нові ліміти на грошові перекази: по кому вдарить посилення обмежень.
Крім того, Знай.ua повідомляв про фінансову пастку від ПриватБанку: клієнтка втратила гроші через "збій" термінала.