Українці часто відчувають, що ціни зростають швидше, ніж кажуть офіційні дані. У соцмережах можна зустріти коментарі: "Ціни на продукти ніколи не падають" або "Інфляція щонайменше вдвічі вища".

Проте економісти ICU пояснили: це не змова і не помилка статистики, а особливості нашого сприйняття.

натуральні продукти

Чому так відбувається?

Ми сильніше зауважуємо подорожчання, ніж зниження цін. Коли дорожчає хліб чи молоко – це одразу впадає у вічі. А якщо дешевшають, наприклад, яйця – мало хто це наголошує. Втрати ми сприймаємо гостріше, ніж зиск, і це особливість нашої психіки.

Ми погано запам'ятовуємо ціни. Якщо взимку цибуля подорожчала, це викликає хвилю невдоволення. А коли влітку він дешевшає, про це ніхто не каже. Плюс, знижки та акції постійно змінюють ціни, ускладнюючи їхнє запам'ятовування.

Популярні новини зараз

Тариф зросте, а газ буде в дефіциті: експерт попередив про великі проблеми вже у лютому

Мобілізація стане зручнішою: ТЦК більше не прив’язуватимуть

Індивідуальна надбавка для кожного пенсіонера: коли та як зміняться виплати

"Київстар" шокував пенсіонерів новими тарифами, але дав шанс платити менше: що потрібно зробити

Показати ще

Ціни на продукти, фото: t.ks.ua

Кожна людина витрачає гроші по-різному. Держава розраховує інфляцію з урахуванням середнього набору товарів та послуг – продуктів, транспорту, комуналки, медицини. Але якщо конкретна людина часто купує м'ясо та молочку, які подорожчали на 15%, вона відчуватиме, що інфляція для неї вища, ніж офіційні 10%.

Ослаблення гривні та дорогі імпортні товари. Курс валют впливає ціни техніки, автомобілів, ліків. А оскільки люди більше помічають зростання цін на дорогі речі, інфляція видається вищою.

Офіційні дані про інфляцію не підробляють – просто в кожної людини свій рівень подорожчання. Державна статистика показує усереднений показник, який завжди збігається з нашими відчуттями.

Нагадаємо, влада може не втримати зростання тарифів: експерти прогнозують божевільну інфляцію.

Раніше ми писали про те, що ціни поб'ють усі рекорди: на українців чекають важкі економічні реалії

Крім того, Знай.ua повідомляв, де українці платять більше, ніж європейці: ціни в містах шокуючи різняться