2025 рік обіцяє значні зміни для споживачів в Україні, особливо на продуктових ринках. Як прогнозує економіст Олег Пендзин, ціни на продукти в Україні зростатимуть, і це залежатиме від кількох факторів, зокрема врожайності, купівельної спроможності населення та рівня інфляції.
Згідно з прогнозами, інфляція в Україні у 2025 році складе 9,5%. Однак це лише загальний показник, і кожна категорія продуктів реагуватиме на економічні умови по-різному.
Овочі і картопля, як зазвичай, найчутливіші до погодних умов та врожайності. За словами Пендзина, ціни на ці продукти можуть зрости до 30-50%, особливо через скорочення врожаю та підвищення витрат на виробництво. Минулого року вже був зафіксований значний спад врожаю картоплі, і це стало однією з причин її майже двократного подорожчання.
Важливо, що вартість овочів буде не тільки пов’язана з погодними умовами, а й з попитом. Якщо уряд зможе забезпечити високий рівень імпорту овочів, це допоможе стримати ціни, проте все одно можна очікувати значного подорожчання.
Українська військова дала пораду чоловікам, які бояться мобілізації: "Варіантів не буде..."
Індексація пенсій у 2025 році: як можуть змінитися виплати й кого омине підвищення
Змусять повернути не одну пенсію: літнім українцям зробили важливе попередження
У Тимошенко ледь не найбільший антирейтинг і вона намагається повернутися до політики через спекуляції на питаннях соцзахисту, – В.Гладких
М’ясо та молочні продукти також не залишаться осторонь, але їх ціни зростатимуть повільніше. Зниження попиту на дорогі продукти через економічні труднощі значно стримуватиме ціноутворення. У 2024 році ціни на м’ясо зросли лише на 2%, і цей тренд, ймовірно, продовжиться в 2025 році. Молочні продукти також підуть вгору, однак цей ріст, за оцінками експертів, складе не більше 10-15%.
Згідно з даними Центру Разумкова, 44% українців вже змушені економити на харчуванні, обираючи дешевші продукти. Це призводить до того, що попит на більш дорогі продукти, такі як м'ясо та сири, зменшується, що в свою чергу дозволяє стримувати їх цінове зростання.
Натомість зростає попит на більш доступні продукти, такі як хліб і картопля, що, своєю чергою, призводить до їх подорожчання. За прогнозами Пендзина, у 2025 році ціни на картоплю та овочі можуть зрости ще на 30-50%, хоча після появи нового врожаю ціни повинні почати знижуватися.
Сезонність залишатиметься важливим фактором ціноутворення в Україні в 2025 році. Наприклад, у першій половині року ціни на овочі будуть високими, але з появою нового врожаю ціни почнуть знижуватися. Проте імпорт товарів, зокрема овочів і фруктів, може частково стримувати зростання цін, хоча за загальною ситуацією на ринку курс гривні буде мати незначний вплив.
Нагадаємо, ціна на вершкове масло в Україні зросла майже на 80%: що чекає споживачів
Раніше ми розповідали, що фрукти розорять гаманець: супермаркети встановили нові ціни на яблука, банани та виноград