26 грудня за новим церковним календарем православні віруючі відзначають Собор Пресвятої Богородиці .
Православна Церква цього дня звертає до Богоматері свої подячні та хвалебні промови за те, що вона народила Спасителя Ісуса Христа.
Але ж цей день називається Собором не просто так. Для вшанування Богоматері є й інші дні, наприклад Зачаття, її Різдво, Благовіщення. А це свято також призначене і для інших близьких людей для Діви Марії та Спасителя. Тому свято спільне (соборне). Вшановують сьогодні Йосипа Обручника, царя Давида, святого Якова.
Навіть якщо Україна відкриє кордони, то ніхто просто так не виїде: українцям доведеться платити вже із січня 2025 року
Гороскоп на 25 грудня: що подарують вам зірки на Різдво
Українцям із газовими плитами треба заплатити за один прилад: що радять у "Нафтогазі"
ТЦК мобілізує з відстрочкою та бронюванням: ховаються за балаклавами та ігнорують документи
Але у народного свята історія набагато глибша, вона сягає такого далекого минулого, коли ще не встановили Собор Пресвятої Богородиці православною церквою. У цей день почитали повитуху. Їх вважали далекою рідною тим сім'ям, у яких приймали пологи. При тому можна було допомагати при пологах не всім, а лише тим, хто вже був немолодий і ще й матір'ю. Ще повитухусі потрібні були вмілі руки, щоб почати виконувати свою роботу.
Традиції свята
Наші пращури помітили, що в цей день вшановується пам'ять преподобного мученика. А вагітна жінка, якщо принесе дар повитухі, то її пологи пройдуть легше. Бабці в свою чергу зустрічали гостей дуже смачною кашею, ситною, для якої не пошкодували олії, вершків та молока. Тому так і називали свято у народі.
У цей день уперше стрижуть діток, яким виповнився рік - щоб вони росли здоровими і не боялися труднощів. Також за старих часів в цей день пекли пироги - частину несли до церкви, частину роздавали породіллям і бабкам-повитухам.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 26 грудня церква ганьбить лихослів'я, лайку, плітки, не можна заздрити, мстити, лінуватися.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: відмовляти у допомозі, особливо – у проханнях вагітним, займатися важкою фізичною працею. За народними повір'ями у цей день також не варто також виносити з дому сміття, мотлох, викидати розбитий посуд чи інші непотрібні речі – вважається, що це може принести нещастя.
Нагадаємо, коли прикрашати ялинку 2024 року: астрологія, релігія та інші поради для українців.
Раніше ми повідомляли, що всім потрібно готуватися, адже залишилося кілька тижнів: чим небезпечний 2025 Зеленої Змії.