Варто розповісти нашим читачам, що під кінець грудня 2024 року закінчується дія угод Києва та Москви про транзит російського газу територією України. Продовжувати співпрацю Україна не планує.
Оскільки платіжки від "Газпрому" йшли на утримання газотранспортної системи (ГСТ), то, ймовірно, з 2025 року покривати нові витрати доведеться кінцевим споживачам.
На цьому наголосив нардеп Олексій Кучеренко в ефірі одного з українських телеканалів.
Що може статися з тарифами на газ
Відмова від транзиту створить додаткові виклики для ГТС, адже кошти за згодою є одним із основних джерел доходів оператора. Їх витрачають на утримання потужностей — магістралей, якими газ рухається територією України, потрапляючи до будинків громадян.
У ТЦК можна не приходити: для військовозобов'язаних анонсували нововведення
Гороскоп на тиждень 23-29 грудня для всіх знаків Зодіаку: ізоляція Водоліїв, метушня Скорпіонів та угода Раків
Майже по 7 грн за кіловат: українцям назвали дату зростання тарифу на світло
Тільки для обраних: пенсії збільшяться на 50 %, але не для всіх
За цю послугу оплачується окремий тариф, який максимально ймовірно збільшиться для видобувних компаній. Промисловим підприємствам та постачальникам газу доведеться відшкодовувати нові витрати шляхом підвищення цін для побутових споживачів.
"Коли ми обговорюємо транзит, треба розуміти: незалежність завжди коштує грошей. Якщо останні 2 тижні грудня ГТС ще утримуватиметься завдяки платежам російського Газпрому, то з січня це ляже на плечі українських споживачів. Пізніше, так чи інакше, у платіжках за комунальні послуги ми це побачимо", - констатував Олексій Кучеренко.
За його словами, щорічні платежі від "Газпрому" становили близько 1 млрд доларів. Половина суми йшла на утримання ГТС, а решту "забирав Нафтогаз як старший брат".
Раніше колишній голова оператора ГТС Сергій Макогон запевняв, що для населення нічого кардинально не зміниться. В Україні вартість кубометра блакитного палива для більшості споживачів зафіксовано на рівні 7,96 грн. Цей тариф уже враховує витрати на транспортування, відтак підстав для змін не буде.
"Зараз транспортування газу у внутрішній системі коштує приблизно 0,2 гривні за кубічний метр. За моїми розрахунками, у разі нульового транзиту ця цифра зросте не більш як до 0,6 гривні за куб. Тобто загальна вартість постачань зросте максимум на 3%" , – уточнив Сергій Макогон.
З іншого боку, видобувним компаніям доведеться знизити інвестиції в буріння покриття витрат на транспортування. Отже, 2025 року обсяги накопичення ресурсу зменшаться, що негативно вплине на податкові надходження та загальний обсяг природного газу.
Нагадаємо, боржникам буде несолодко: "Київтеплоенерго" оголосило про посилення боротьби з неплатниками.
Раніше повідомлялося, нардеп назвав три комунальні послуги, які можуть подорожчати: дискусії вже ведуться.
Також, "Дефіцит електрики триватиме роками": колишній міністр попередив українців про найгірше.