Для всіх наших дорогих та шанованих читачів, які мають відношення до отримання пенсії, є дуже важлива інформація. Експерт допоміг розібрати деякі питання щодо накопичувальної пенсійної системи, яку планують запровадити найближчим часом.
Чергову версію законопроекту нещодавно було оприлюднено для ознайомлення. На питання - що є накопичувальна система, як працюють накопичувальні пенсії, які є плюси і мінуси в накопичувальній системі, а також, що це принесе пенсіонерам, відповів експерт з пенсій, журналіст Сергій Коробкін.
Про це стало відомо завдяки новій публікації Сергія Коробкіна в мережі YouTube.
Пенсійна система України
Відповідно до чинного Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в Україні має бути трирівнева система пенсійного забезпечення.
Відстрочки від мобілізації на паузі: українців попередили про "Резерв+"
ТЦК почали застосовувати нові методи при зупинках авто: так точно водій не втече
Мобілізованим дадуть вибір: ТЦК пояснили відбір на службу
Українці масово відмовляються від кешбеку: банки назвали умови закриття карток
Схема має такий вигляд: солідарна система плюс накопичувальна система, а також плюс система добровільного пенсійного страхування.
В Україні зараз працює лише перший рівень і трохи третій:
Перший рівень – нині діюча солідарна система. Вона передбачає, що всі мають сплачувати внески до Пенсійного фонду, і ці гроші одразу йдуть на виплату нинішнім пенсіонерам. Коли людина вже не може працювати, вона виходить на пенсію і отримує гроші з того ж загального бюджету Пенсійного фонду.
Третій рівень – це коли людина добровільно робить внесок до недержавних пенсійних фондів, щоб отримати на старості додаткові пенсійні виплати з відсотками.
А ось другий рівень – це накопичувальна пенсійна система, яка не працює. На папері за законом вона є, а на практиці немає.
Що таке накопичувальна система пенсій
Накопичувальна система – це коли частина страхових внесків йтиме не до загального бюджету, а на персональний рахунок людини. Ці кошти мають накопичуватися, ними мають нараховуватися відсотки. І коли прийде пенсійний вік, їх почнуть поступово виплачувати як додаткову пенсію.
Плюси накопичувальної системи
Плюси такої системи в тому, що ви бачите власний рахунок, скільки на ньому накопичилося, на яку пенсію зможете точно розраховувати. У особливих страхових випадках можна буде забрати з рахунку всю суму, наприклад, у разі тяжкого захворювання та необхідності операції чи дорогого лікування.
Більше того, у разі смерті пенсіонера, накопичені на індивідуальному рахунку гроші, передаватимуться у спадок. Зі звичайними пенсіями так зробити не можна.
Мінуси накопичувальної системи
Один із мінусів такої системи в тому, що вона буде обов'язковою. Хочеш чи не хочеш, а держава тобі примусово допомагатиме накопичувати на пенсію. В ідеалі трирівнева пенсійна система має давати на виході пенсію із трьох частин:
- базова державна;
- Накопичена на персональному рахунку;
- накопичена у недержавному пенсійному фонді, якщо людина добровільно відкладала ще й туди.
Чому досі немає накопичувальної пенсії
Трирівневу пенсійну систему прописано у Законі "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який було прийнято ще 2003 року за часів президентства Леоніда Кучми. Тоді було зроблено зауваження, що накопичувальну систему запровадять не одразу, а коли бюджет Пенсійного фонду стане бездефіцитним.
Але такого може взагалі ніколи не статися. Так чи інакше до цього питання поверталися за кожного наступного президента та уряду. Ввести на практиці цю систему обіцяли і за Ющенка, і за Януковича, і за Порошенка. Але щороку старт відкладався та відкладається надалі. Можливо, якби вона запрацювала одразу у 2004 році, то можна було робити висновки щодо її ефективності.
2019 року, коли до влади прийшов Володимир Зеленський, було зареєстровано черговий законопроект про накопичувальну систему. Але за кілька років він помер десь у комітетах Верховної Ради, навіть не дожив до голосування. Потім був ще один законопроект. Обговорювали-обговорювали, рекламували-рекламували і нарешті вирішили проголосувати.
Але голосів не вистачило, як би цього не хотілося чинному Міністру соцполітики пані Жолнович та голові профільного комітету Верховної Ради Галині Третьяковій. Це було вже 2024 року. Запитання знову відкладається. То на 2025 рік, то вже на 2026 рік. І в прискореному темпі чи допрацьовується старий, чи готується новий законопроект.
Нагадаємо, Lifecell запускає акцію за 180 грн: пропонує мобільний оператор для своїх абонентів.
Раніше повідомлялося, українці, у яких пенсія нижча за 10 тисяч, отримають "бонус": кому поставлять одну умову.
Також, "Укртелеком" оголосив про підвищення тарифів: скільки доведеться платити із січня.