Віруючі православної церкви в цей день вшановують пам'ять святих безсрібників та чудотворців Косми та Даміана Азійських та матері їхньої преподобної Феодатії.
Інші назви свята: "Кузьминки", "Кузьма та Дем'ян", "Рукомісники", "Безсребреники", "Божі ковалі".
Косму та Даміана вважають покровителями сімейного вогнища, ковалів, рукоділля та ремесел. Тому можете вимовити відповідні молитви. А ось працювати в кузні або займатися рукоділлям все ж таки не потрібно, це вважається гріхом. У народі вважали, що святі й самі були ковалями, кували плуги й віддавали їх людям, щоб ті обробляють землю.
Є звичай у цей день підгодовуватиме дворового. Це дух, який стежить за худобою та двором. Якщо він ображає тварин, то треба сісти на коня, якого він любить найменше, покататися на ньому по двору і розмахувати при цьому помелом. Також кричать: «Батюшка дворовий, не зруйнуй двір і не загуби живота!». Потім беруть інше помело, вмочують у дьоготь і розмахують трохи нижче, щоб потрапити лисиною дворовою. Вважалося, що з такою міткою він втече з двору.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Оскільки Кузьминки були святом закінчення молотьби, то потрібно приготувати кашу з нового врожаю. Раніше навіть влаштовували братчину з різними частуваннями та пивом, яке варили вранці. Частину продуктів потрібно обов'язково вкрасти в когось. Так як про це звичаї знали всі, то багато господинь спеціально залишали різні продукти без нагляду, щоб викрасти їх було легше.
Цього дня господарка будинку – дівчина на виданні. Вона готує на всю родину обрядову їжу та пригощає рідних. Перша їжа - зварене круто яйце. Воно допоможе захистити людей від безпліддя. А друга обов'язково страва – локшина з куркою.
Ще на Кузьминках відзначають курячі іменини. Наголошували на них дивно, багаті відправляли бідним родичам курок у подарунок. Подібні сюрпризи робилися і пані, а вони дарували селянам стрічки. Таких курок не можна вбивати, їх треба годувати ячменем та вівсом, всіляко почитати. Яйця від цих курок вважаються цілющими.
Що не можна робити сьогодні, 1 листопада
У церковне свято 1 листопада, як і в інший день, церква не схвалює сварок і лихослів'я, пліток, засудження, наклепу, жадібності, заздрощів і лінощів.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: відмовляти в милостині та допомозі, вдаватися до смутку та смутку, також слід особливо обережними бути у питаннях з грошима і не допускати безглуздих витрат, подібне марнотратство може призвести до злиднів.
Нагадаємо, що Покровська, Димитрієвська та Михайлівська: коли відзначають батьківські суботи у 2024 році за новим календарем.
Раніше ми повідомляли все про сорокуст у церкві: як замовляти, чи можна використовувати проти ворогів та як вплинути на здоров'я.