У церковному календарі це дата перенесення мощей преподобного Іоанна Рильського.

Інші назви свята: "Проводи осені", "Конюхам відпочинок", "День Садоку". Цього дня коням давали відпочинок, відповідно конюхи також могли відпочити.

Також, 19 жовтня за новим церковним календарем згадують пророка Йоіла, а також святого мученика Уара та семеро вчителів. Ще цього дня - Димитріївська батьківська субота.

Якраз цього дня зазвичай починаються сильні морози, на зміну золотій осені вже приходить справжня зима. Наші пращури влаштовували проводи для осені і зустріч для зими. У вхідних дверей потрібно багато накидати листя і покласти зверху ткану доріжку. Нею нібито і заходить у будинок зима. А на Проводи осені забивали курей, готували з них суп із локшиною, варену, смажену, парену та тушковану курятину з грибами чи картоплею. Але найголовніше частування цього дня – курник, це такий пиріг із куркою. Його рецепт у кожної сім'ї був свій і передавався у спадок.

Популярні новини зараз

Якою буде максимальна пенсія у 2025 році: чи очікувати українцям на підвищення виплат

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Сороки теж намагаються перебратися ближче до оселі людей. Тому її намагалися зустріти сьогодні та розсипали у дворах овес. Її задобрювали, щоб вона не злила і не турбувала домовика.

Є повір'я, що цього дня дворовий бавиться у конюші: лякає коней, плутає їм збрую та гриву. Але сильної шкоди не завдає, тому йому не заважають. Просто намагаються не запрягати коней і не використовувати їх для поїздок, ні для роботи. Дворові, за переказами, це ангели, які впали і опинилися поряд із людським будинком. У кожному дворі є свій. Вірили, що тіло в нього зміїне, голова – півня. Вночі він набуває вигляду господарів, людям на очі не показується, а якщо і з'явився, то як щур, змія чи жаба. Якщо випадково вбити тварину, в яку перекинувся дворовий, то у господарів упаде вся худоба.

Чоловіки зазвичай сиділи вдома за накритим столом, пили пиво чи бражку, розповідали байки та страшні історії. Навіть проводили змагання з того, хто страшніше та веселіше розповість. А тому, хто програв, вигадували покарання. Птахам у цей день потрібно насипати зерна, поминаючи померлих батьків. Але не робіть це на перехресті. Так ви тільки підгодуєте собак Сатани. А ще є чудова традиція ходити в гості до сватів та приносити частування.

Друзі, гості, фото з вільних джерел

Що не можна робити 19 жовтня

На православне свято 19 жовтня, як і будь-якого іншого дня, церква виступає проти сварок, лихослів'я, пліток, наклепу та засудження, а також заздрості, жадібності, помсти та розпачу. Не слід відмовляти у допомозі тим, хто просить.

У батьківську суботу забороняється погано говорити про померлих, поминати їх алкоголем, влаштовувати галасливі поминальні застілля, а також не слід залишати алкоголь і їжу на могилах.

За народними прикметами в цей день в жодному разі не можна відмовляти в милостині - вважається, що через жебраків звертається покійна рідня. Даси копійку – розбагатієш на рубль.

Нагадаємо, що Покровська, Димитрієвська та Михайлівська: коли відзначають батьківські суботи у 2024 році за новим календарем.

Раніше ми повідомляли все про сорокуст у церкві: як замовляти, чи можна використовувати проти ворогів та як вплинути на здоров'я.