Останнім часом зростає кількість випадків, коли військовозобов'язані громадяни отримують повістки на електронну пошту від ТЦК. Хоча такий спосіб здається зручним та швидким, він викликає багато запитань щодо своєї законності. Адвокат Роман Симутін пояснює, чому електронні повістки не відповідають встановленим законодавчим нормам, і що робити, якщо ви отримали таке повідомлення.
Відповідно до постанови Кабміну №560 від 16 травня 2024 року, виклик громадян у ТЦК може здійснюватися лише двома способами:
- Особисте вручення під час повідомлення.
- Надсилання рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
У постанові не зазначено можливості надсилання повісток на електронну пошту. Таким чином, електронні листи з повістками не можна вважати законним способом виклику до ТЦК.
Електронна повістка зазвичай містить вимогу з'явитися в ТЦК, інформацію про наслідки неявки та QR-код, згенерований за допомогою Єдиного державного реєстру призовників. Хоча реєстр фіксує факт відправлення повістки, він не вказує спосіб доставки, тому відправка електронною поштою може бути спробою обійти закон.
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році: чи очікувати українцям на підвищення виплат
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Які проблеми виникають через електронні повістки?
Порушення прав громадян. Військовозобов'язані можуть бути притягнуті до відповідальності за неявку, хоча повістку було надіслано незаконним шляхом.
Адміністративні штрафи. Стаття 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штраф за неявку по повістці. Оскаржити цей штраф можна лише через суд.
Ризик постановки в розшук. Громадяни, які не реагують на електронну повістку, можуть бути внесені до бази розшуку, що призведе до можливих затримань на блокпостах або на вулиці.
Раніше ми розповідали, про неправомірні штрафи від ТЦК: українці почали активно захищати свої права
Також, у ТЦК запропонували альтернативу тим, хто не хоче потрапити на "нуль"