За словами експертів, у пенсійному законодавстві України є безліч нормативів та різних підзаконних актів, які регулюють пенсійне забезпечення громадян.
Так, пенсіонерка з Харкова звернулася до фахівців із пенсійних питань видання "На пенсії". Жінка хоче дізнатися, чи правильно їй нараховують пенсію, оскільки вона має підозри, що механізм розрахунку вельми несправедливий.
Важливо відзначити, що такі питання сьогодні цікавлять багатьох українців, які вже мають стаж близько 30 років.
"Прошу вас перевірити, чи правильно мені нараховують пенсію, хочу зрозуміти механізм її розрахунку. Чому індексація підлягає зменшенню, тобто мені потрібно знати механізм розрахунку пенсії. До 2019 року отримувала пенсію за віком, маючи стаж 30 років. Але у мене забрали 1 рік і 7 місяців стажу в Прибалтиці. Два роки з них зарахували, а решта – ні.
В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
За законом, у жінок старше 65 років, у яких не менше 30 років стажу, пенсія за віком не може бути меншою за 40% від мінімальної зарплати. З 1 квітня мінімальна зарплата зросла до 8 тисяч гривень, тож моя пенсія має бути 40% цієї суми, тобто 3200 гривень. Через те, що у мене забрали стаж, я втратила право на таку виплату.
В результаті я перейшла на пенсію за інвалідністю у розмірі пенсії за віком, внаслідок чого стаж з урахуванням додаткового став 33 роки. Це дозволило мені знову отримувати пенсію із доплатою до вказаного мінімального розміру. Але відомо, що пенсія за інвалідністю ІІ групи становить 90% пенсії за віком. Таким чином, я все одно втрачаю близько 300 гривень щомісяця.
У лютому мені виповнилося 75 років. Разом із віковою надбавкою 456 гривень та доплатою за стаж, загальний розмір пенсії становив 3380 гривень. Потім була індексація. Нині отримую 3700 гривень. Але мені не вдається вийти на цю суму. Я очікувала, що підвищення буде великим, з урахуванням зміни мінімальної зарплати у квітні та підвищення пенсії за віком до 3200 гривень. Хочу зрозуміти, це тільки розмір пенсії за віком чи загальний розмір пенсії не повинен бути меншим за цю суму? Відповіді з Пенсійного фонду я цього разу не дочекалася, хоч раніше відповідали.
Щодо пенсії за роки роботи в Прибалтиці, то мені її нарахували у розмірі 13 євро за квартал і надсилають нерегулярно", - розповідає українка.
Як вважають стаж за кордоном?
Почнемо зі стажу у Прибалтиці. У які роки та в якій країні ви працювали, у листі не вказано. Так чи інакше з усіма країнами регіону (Латвія, Литва, Естонія) Україна підписувала двосторонні пенсійні угоди. Вони працюють за так званим пропорційним принципом. Якщо ви колись працювали в одній із зазначених країн, а потім звернулися за призначенням пенсії в Україну, то частину пенсії за стаж, набутий у нашій країні, сплачує Україна, а за стаж, придбаний у Прибалтиці, сплачує відповідна країна.
Як правило, такі виплати приходять з-за кордону раз на квартал, тож, думаємо, тут все зроблено згідно із законом. Можливо, ви працювали в Прибалтиці наприкінці 80-х та на початку 90-х років, тому могла виникнути плутанина. Частину того стажу за радянський період у такому разі віднесли до звичайного українського стажу, а вже за роки незалежності – до закордонного.
Якою буває пенсія щодо інвалідності?
Для того, щоб зробити розрахунок пенсії, потрібно знати не лише точний коефіцієнт стажу, а й коефіцієнт зарплати, проте необхідних відомостей у листі немає. Крім того, із листа не зовсім зрозуміло, який саме вид пенсії ви отримуєте.
Справа в тому, що пенсія за інвалідністю у розмірі пенсії за віком і просто пенсія за інвалідністю – це різні речі. Перший варіант говорить сам за себе - це, по суті, і є пенсія за віком. Другий варіант означає, що пенсія, як зазначено у листі, становить 90% від пенсії за віком.
Але в такому разі у людини з'являється право на зарахування додаткового стажу – період від дня встановлення інвалідності до пенсійного віку. Очевидно, що саме цей додатковий стаж відіграв свою роль, коли ви переходили з пенсії за віком на пенсію з інвалідності, тобто замість 100% почали отримувати 90%. Але за рахунок більшого стажу ви отримали право на інші доплати.
Про структуру виплат
Розмір мінімальної пенсійної виплати у різних категорій громадян відрізняється. Структура загального розміру пенсії також може бути різною, важливо не заплутатися, з яких надбавок вона полягає і в якій послідовності вони нараховуються.
Повторимося, що ми не знаємо всіх нюансів вашої пенсійної справи, тому не ворожитимемо на кавовій гущі, щоб не плутати ні вас, ні інших читачів. Розрахунки, які ви наводите у листі, виглядають цілком логічно та близькі до істини. Але якийсь нюанс втрачено, і ми не змогли його розгадати. А може, у листі вказано не зовсім точний розмір пенсії.
Про надбавки та доплати
Водночас, постанова Кабінету Міністрів від 23 лютого 2024 року №185 у певному сенсі дублює пільгу для непрацюючих пенсіонерів віком від 65 років, які мають зазначений стаж. Там сказано, що у таких осіб основний розмір пенсії за віком не може бути меншим за 3370 гривень. Якщо він менший, то до нього спочатку встановлюється відповідна доплата, а потім уже решта надбавок.
Тут також зазначено, що в осіб старше 80 років при стажі 20 років у жінок і 25 років у чоловіків загальний розмір пенсії не може бути меншим від такої ж суми – 3370 гривень. На перший погляд, головна різниця полягає в тому, що в цьому випадку потрібно менше стажу. Але ще одна важлива відмінність у тому, що у першому випадку пенсія стартує від 3370 гривень та вже додатково встановлюються доплати.
А в другому випадку спочатку вважають пенсію з усіма надбавками і, якщо вона все одно менша за 3370 гривень, тоді її підтягують до цього розміру.
Нагадаємо, японські благодійники виплатять українцям 11 тисяч гривень.
Раніше повідомлялося, про повноцінну пенсію можете не мріяти: до людей похилого віку звернулися з жорсткими вимогами.
Також, гроші надходитимуть ще 3 місяці: як оформити допомогу.