Село Велика Добронь – серце червоної паприки. Перець тут вирощують майже у кожному домі. Масово висаджувати його почали пів століття тому. Насіння привезли майже контрабандою з Угорщини. Розповідає Закарпаття.
Пану Габору і Парасці уже далеко за 70-т, живуть вдвох, діти виїхали за кордон. Щороку у вересні їх город рясніє червоною паприкою. Нею подружжя засаджує щонайменше 15 соток землі.
"Ми починаємо працювати, коли ще немає сонця. Прокидаємося в третій годині по півночі, працюємо до обіду, далі відпочинок і потім працюємо з паприкою майже до ночі. Це дуже важка робота", - розповідає родина.
Саджати паприку починають в кінці травня, збирають урожай у вересні, нанизують на спеціальну нитку (по 150 перців на кожну) і кладуть просушувати на сонце. Важливо аби весь перець був ідеальним.
"Паприку в Доброні вирощували завжди, але тут вирощували тільки гіркий сорт. А в 70-тих роках, один з дипломатів, коли кордони ще були закриті, таємно привіз трохи насіння солодкого перцю в подарунок комусь із місцевих. Від тоді солодка червона паприка оселилася на наших землях", - розповідає Параска Габор.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Та вирощувати цю культуру продовжують тільки старші люди, молодь працювати важко не надто хоче.
"Зараз уже менше вирощують, бо зараз багато є роботи за кордоном, молодь туди їде, це такі старіки, як ми тільки дома працюють. Молодь уже не хоче цим заніматися", - каже Золтан Габор.
Коли перець висохне, його змелюють. Більше жодних добавлень, паприка має самодостатній смак, її в закарпатській кухні використовують у багатьох стравах. Після солі – це найпопулярніша гастрономічна приправа.
Із свого городу подружжя Габор цьогоріч планує заготувати 250 кілограмів уже меленої паприки. Далі будуть її продавати і роздавати друзям.
Через епідемію коронавірусу продати паприку стало складніше і вона значно впала в ціні. Якщо раніше за кілограм можна було виручити 150 гривень, то тепер готові віддати і за 70. Проте гроші не головне, атмосфера маленького села робить його унікальним у ці осінні дні.
Нагадаємо, що Євген Клопотенко розповів про страву, яка об'єднує всіх українців: "Такий військовий дух і сила"
Як повідомляв портал Знай.uа, Костянтин Грубич знайшов "ліки" від важкої хвороби: секрети угорського бограчу, який зміцнює імунітет.
Також портал Знай.uа писав, що на Тернопільщині вишні переплутали осінь з весною - багатий урожай у вересні.